SAĞLIK
Giriş Tarihi : 13-08-2020 08:47   Güncelleme : 16-08-2020 11:02

Yazarımız, Gazeteci Erdem Noyan, ABD bilim kurulu ilde İlgili Önemli açıklamalarda bulundu.

Yazarımız, Gazeteci Erdem Noyan, ABD bilim kurulu olan ‘’ Hastalık Kontrol Merkezi’nin, son olarak yenilediği Kovid 19 Virüsü ile ilgili yeni, uyulması gereken şartları kaleme aldı. Kontrol Merkezi tarafından yenilenen şartlara göre, Dini Mekanlar, Okullar, İş yerleri, Sinemalar, Spor salonları ve Konserler çok yüksek riskli alanlar olarak açıklandı. Buralara çok dikkat ! uyarısında bulundu…

Yazarımız, Gazeteci Erdem Noyan, ABD bilim kurulu ilde İlgili Önemli açıklamalarda bulundu.

 

ABD’ nin yetkili bilim kurulu, Kovid 19 Virüsüyle ilgili yeni ve  çarpıcı açıklamalarda bulundu. Bizdeki Bilim Kurulu yerine geçen, ABD  ‘’Hastalık Kontrol Merkezi ‘’ Korona Virüsünün  bulaşma riskleri ve alanları konusunda yepyeni ve çarpıcı açıklamalarda bulundu. Virüsten kurtulmak isteniyorsa bu tedbirlere mutlaka uyulması gerektiğini de bir bildiri ile  açıkladı.. Belki, ABD Korona Merkezinin açıkladığı ve mutlaka uyulması gerekir kaydı ile geçtiği tedbirler raporu, baş da sorumsuzca davranan vatandaşlara ve onları sıkı denetlemeyen yetkililere örnek olur, şu bir gerçek ki bu illetten kurtulmak için vaz geçilmez ama mutlaka vaz geçilmez, Dünya ve bizim tarafımızca alınan tedbirlere uyulması gerekiyor, aksi taktirde ne yaparsak yapalım ölüm vakaları ve hastalığa yakalanma oranlarında  artış sürecek, burada devlete ve vatandaşa düşen görevler var, Korona virüsünün çıktığı günden bu yana Devlet zaten sıkıntı içinde olan bütçesinden daha fazla parayı Korona ya yatırdı, görülüyor ki buda yetmedi ve alınan tedbirler tam olarak uygulanmadığı için bir ara suni bahar olarak görülen Kovid 19 virüsünü galiba dizginliyoruz derken, yenide suni bahar sona erdi ve rakamlar yukarıya doğru çıkışa geçti.

Burada tabi her şeyi Devletten de beklememek lazım, Devlet ne yapacak yani, Ülkeyi ve vatandaşı   boğazına kadar paraya da boğsa gene Virüs belasından kurtulamayız, ancak ne yapılması lazım, vatandaşlarımız  virüs belasına karşı alınması gereken tedbirlere amasız mamasız mutlak uyarsa bu beladan kurtulmamız mümkün olacak, ama bakıyoruz vatandaşların yarısından fazlası sorumsuz bir şekilde her alanda  kurallara hiç uymuyor,o kadarki,çok kişi bu belayı hiç umursamaz vaziyette,’’bize  şey olmaz ‘’ diye alınan tedbirlere uymadığı görülüyor, sevgili okuyucular bu hastalık ne sadece cezayla geçer ve nede sorumsuz davranışlarla geçer.
Kovid 19  o kadar azgın bir bela ki  her gün yeni çehresini gösteriyor, o nedenle bizim bu beladan kurtulmamamız  için mutlaka yetkililer tarafından açıklanan tedbirlere uymamız gerekiyor uymak da yetmiyor, kesinlikle bu bela ortadan geçinceye kadar alışkanlıklarımıza da ara vermemiz gerekiyor.

Şimdi gelelim sözün özüne, ABD’nin Korona virüs konusunda tek karar mercii olan, ‘’Hastalık Kontrol Merkezi ‘’ her geçen gün alınması gereken tedbirlere yenilerini  ekliyor, bu kez de Virüs belasından kurtulmak için, bu güne kadar bildiğimiz tedbirler yanında ilk kez duyacağımız tedbirleri de açıkladı, mesela, Kurul bugüne kadar bildiğimiz, mesafe, Maske, Kapalı alanlar, toplu gösteriler konusunda şaşırtıcı yeni açıklamalarda bulun da, şimdi size noktası  virgülüne dokunmadan, ABD, ‘’Hastalık Kontrol merkezinin ‘’ son açıkladığı yeni tedbirler listesini sunuyorum.

1-Virüsün yüzeylerden bulaşma riski çok düşük.

2-Açık havada yapılan faaliyetlerden bulaşma riski çok düşük.

3-Dini Mekanlar, ofis, sinema veya tiyatro salonları gibi kapalı alanlarda bir araya gelinmesi halinde bulaşma riski çok yüksek.

4-Virüsün hasta edecek şekilde bulaşması için yaklaşık olarak 1000 adet virüs içeren zerrecik alınması gerekiyor. Nefes alıp verme: 20 vz/ dakika, Konuşma: 200 vz/ dakika. Öksürme. 200 milyon vz ( iyi havalandırılmayan ortamlarda bunların sizi hasta etmeye yetecek kadarı saatlerce havada kalabiliyor.) Hapşurma  :200 milyon vz.

5-Virüs taşıyan kişinin yaklaşık 2 metre yakınında bulunulması halinde: Bu süre 45 dakikadan azsa düşük risk. Böyle bir kişiyle yüz yüze sohbet edilmesi ( maskeli olarak ): Bu süre 4 dakikadan azsa düşük risk. Böyle bir kişinin yürüyerek / koşarak/ bisikletle yanınızdan geçmesi: Düşük risk. Mesafenin korunduğu iyi havalandırılan yerler: Düşük risk ( sürenin uzun olmaması halinde ).Market alışverişi: Orta risk ( süre uzamazsa ve hijyen kurallarına uyulursa düşük risk .) Kapalı alanlar: yüksek risk. Herkese açık hamam, sauna vb./ Ortak kullanım alanları: Yüksek oranda eşyadan/ yüzeyden bulaşma riski yüksek risk. Restoranlar: Yüksek risk ( açık havada mesafenin korunarak oturulması ve yüzeylere çok fazla dokunulmaması halinde orta risk. ) İş yerleri / Okullar ( sosyal mesafeye dikkat edilse bile  ) : Çok yüksek risk ( eşyalardan bulaşma riski dahil. ) Partiler / Düğünler: Çok yüksek risk. İş toplantıları/ konferanslar: Çok yüksek risk. Spor salonları/ Konserler/ Sinemalar: Çok yüksek risk olarak belirtildi. Yani ABD yetkili Kurullarının son olarak çıkarttığı bu uyulması gereken kuralları esasen biz kurallar belirtilmeden de uymalıyız, kendi geleceğimizle ilgili, umarım bizim Bilim Kurulları da, Devletimiz de ve en önemlisi  vatandaşlarımızda bu kurallara uyar ve uyulmasını sağlarlar da  bizde bu beladan bir an önce kurtuluruz.