SİYASET
Giriş Tarihi : 24-07-2020 11:22   Güncelleme : 24-07-2020 11:29

Yazarımız Gazeteci Erdem NOYAN, yarın Ankara’da başlayacak CHP kurultayını değerlendirdi.

CHP Genel Başkanı Kemal KILIÇDAROĞLU, iktidar Kurultayı olarak nitelendirdiği 37. Kurultayda tarihi nitelik de bir konuşma yapacak.

Yazarımız Gazeteci Erdem NOYAN, yarın Ankara’da başlayacak CHP kurultayını değerlendirdi.

KILIÇDAROĞLU ,TARİHE GEÇECEK BİR KONUŞMA YAPACAK

 Belki de bu Kurultay CHP Genel Başkanının katılacağı son kurultayı olacak, KILIÇDAROĞLU iktidar sloganı ile çıkacağı Kurultay’da Manifesto niteliğinde bir de beyanname açıklayacak, bu bakımdan da bu Kurultay önem teşkil ediyor.
CHP, Kurultaya tek sloganla gidiyor, ‘’İktidar Kurultayı ‘’ Yarın Ankara Bilkent Odeon Arena’da başlayacak 2020 iktidar Kurultayı olarak adlandırılan bu Kurultay ilklere sahne olacak. Başta daha güçlenmiş lider ile kurultaya katılacak olan CHP belki tarihinde ilk kez bu kadar iddialı olarak kurultaya gidiyor. Genel Başkan Kemal KILIÇDAROĞLU da arkasına aldığı rüzgâr ve delege gücüyle Kurultay’da ilk kez şov yapıp esip gürleyecek. Kurmaylarından alınan bilgiye göre kanımca, bu kurultay bundan önce yapılan kurultaylardan çok farklı olacak hem yapılış biçimi hem hazırlanan sloganlar bakımından ve özellikle uzun süredir bu Kurultay’a hazırlanan Genel Başkan KILIÇDAROĞLU’nun konuşması tarihe geçecek nitelikte olacak.
Gerçektende öyle, bu Kurultay başka türlü bir kurultay olacak gibi, Korona nedeniyle, kısıtlı tutulan katılım sayısı parti içinde tartışma yaratmasına rağmen yönetim koyduğu kuralları uygulamakta kararlı, Bilkent Odeon Arena’da yapılacak Kurultay için iki bölüm ayrıldı birinci bölümde yani ana salonda Delegeler, Parti Yönetimi, görevliler ve sadece basın mensupları bulunacak, ikinci salonda ise kurulacak dev ekranda partililer konuşmaları izleme olanağı bulacak.
99 yıllık siyasi hayatında, CHP belki de ilk kez iktidara bu kadar kendilerini  yakın görüyor, Ankara Kulislerinin fısıldadığı bu söylentilerden  başka Parti Genel Başkanı Kemal KILIÇDAROĞLU olmak üzere parti yönetiminin neredeyse tamamına yakınının sesi de daha gür çıkıyor,’’ iktidara yürüyoruz ‘’ Tabi bu o kadar kolay olur mu bilinmez, zira artık eski yönetim şekli yok, yani tek lider etrafında toplanmış Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemi iş başında, bu diğer bir değişle ittifaklar dönemi, yani CHP’nin tek başına yüzde 50+1’leri bularak iktidara gelmesi şu an düşünülemez onlarda ittifak yapmak zorunda, bir hesap yaparsak şu an yüzde 25 bandında bulunan CHP oyunu 5 baz puanda artırsa, yani yüzde 30’lara gelse gene yetmiyor, demek ki desteğe ihtiyacı var, yine İYİ Parti, Saadet Partisi, DP ve özellikle AK partiden ayrılıp iki ayrı parti kuran Ali Babacan ve AK Partide Başbakanlık yapmış Ahmet Davutoğlu’nun partilerine de ihtiyaç duyulacak, ancak CHP, bu ittifaklarla yüzde 50+1’lere ulaşabilecek. Bütün bunların ince hesabını yapan Kemal KILIÇDAROĞLU’nun bu kurultayda yapacağı konuşma çok önemli, manifesto niteliği taşıyacak olan konuşması sırasında KILIÇDAROĞLU, CHP dışındaki partilere karşıda çok dikkatli konuşmak zorunda ve öylede olacak.
KILIÇDAROĞLU, en az 3 saat kadar sürecek konuşmasında özellikle ülkenin kaybettiği fabrika ayarlarına yeniden getirilmesinden bahsedecek. KILIÇDAROĞLU 81 milyona hitap edecek ve bir manifesto niteliği taşıyan Beyannameyi sunacak. KILIÇDAROĞLU beyanname de özellikle hükümet sisteminden bahsedecek. Yeniden daha da güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçilmesi ve bu sistemin ana ilkelerinden bahsedecek, CHP’lilerin ifadesine göre raylarından çıkmış ülke yönetim biçiminin yeniden, güçlü, yurt içinde olduğu kadar yurt dışında da itibarı yükselmiş bir güçlü Devlet yapısından bahsedecek. Tek sloganla yarın yapılacak Kurultay, Genel Başkan KILIÇDAROĞLU’nun ifadesiyle bir ‘’İktidar Kurultayı ‘’ olacak. Bu kurultayda açıklanacak manifestoda özellikle Z kuşağı olarak bilinen ve sayıları yaklaşık 7 milyonu bulan gençler ve kadınlara büyük yer verilecek, tabi Emekliler, Çiftçiler ve çalışan kesimlerde unutulmayacak. Yani diğer bir değişle mağduriyet yaşayan bütün kesimlere bu manifestoda değinilecek. Rüzgâr gibi geçeceği umulan 37. CHP kurultayının şimdiden halkımıza ve Ülkemize hayırlı olmasını dilerim.