SİYASET
Giriş Tarihi : 28-06-2020 17:49   Güncelleme : 02-07-2020 13:19

Yazarımız Gazeteci Noyan TBMM'nin Kritik Haftasını Kaleme aldı..

TBMM, Dönemin en Yoğun Haftasına başlıyor..Bir tarafta bir tarafta Meclis başkanlığı ve kurulların Seçimi,öte tarafta,iki önemli yasanın görüşmeleri başlıyor..

Yazarımız Gazeteci Noyan TBMM'nin Kritik Haftasını Kaleme aldı..

 

Bir süredir Corona virüs’ le savaşan TBMM, döneminin en yoğun haftasına başlıyor. Gündem hem çok yoğun hem de tartışmalara neden olacak gibi gözüküyor. Bir tarafta çok sayıda Covid-19 hastalığına yakalanan ve kontrollerde pozitif vaka tesbit edilen personellerin tedirginliği yaşanırken ,son olarak da 3 Milletvekilinde Pozitif vaka çıkması, tansiyonu  iyice yükseltti. Meclis’de ne kadar yoğun tedbirler alınırsa alınsın, Korona vakalarının giderek artış göstermesi ,başta Vekiller olmak üzere personelde de tedirginlik yarattı.

Her ne kadar Meclis Kampüsünde alınan tedbirler en üst seviyede olsa da, Milletvekillerinin de, kişisel tedbirleri de elden bırakmadıkları gözleniyor. Doğruyu söylemek gerekirse, Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemi hızlı tempoda çalışmaya alışık. Bu amaçla Meclis’ ide yaz tatiline sokmadan, önemli yasaları çıkartmaya çaba sarfediyor, bu yüzden ,bu haftadan başlayarak, Meclis hızlı tempoda çalışacak ,yoğun gündemle toplanacak olan Meclis’ de, genel kurul tatile girmeden önemli Kanun tasarıları ele alınacak, bu süre içinde öncelik, Meclis Başkanlığı ve kurullarının seçimi. Bu amaçla Meclis Başkanlığı seçimi için İktidar partisi ve ortağı MHP’nin adayı belli, şu andaki Meclis Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop. Muhalefet Partileri ise  henüz adaylarını belirlemedi öyle umuyorum ki önümüzdeki hafta içinde onların adayları da belli olacak, Ankara Kulislerinde bazı isimler üzerinde fısıltılar başladı, ortak aday mı yoksa her parti kendi adayını mı çıkarsın diye, ancak bize gelen bilgilere göre Meclis de Grubu bulunan siyasi partiler kendi adaylarını Meclis Başkanlığı için önerecek, bekleyelim  görelim bakalım ..

ÖNEMLİ YASALAR GELİYOR..

Öte yandan ,Meclis başkanlığı seçimleri ve Korana mücadelesi yanında bu haftadan itibaren Meclis gündemine önemli yasa teklifleri geliyor, bunların başında günlerdir tartışılan 2 yargı paketi Kanun tasarısı ile yeni Torba yasaları bulunuyor. Tabi 2 yargı Paketi çok tartışmalara yol açacak gibi gözüküyor, zira bu amaçla yürüyüşler düzenlendi, bir tarafta Barolar diğer tarafta ise Türkiye Barolar Birliği (TBB ) ikiye ayrıldı ,tartışmalar diz boyu hala devam ediyor, suçlamalar destekler havalarda uçuyor, iş de bu ortamda 2 yargı paketi ele alınacak, siz düşünün Meclis’in halini..

Bütün bu tartışmaların ortasında ayrıca, içinde önemli tasarıların bulunduğu bir torba yasasıda Meclis genel Kurulunda ele alınacak, tam olarak içinde ne var bilinmiyor, ancak , işçi ,memur, emekli ve esnaf  heyecanla bu paketten  ne çıkacak diye eli kulağında ,buradan gelecek haberleri bekliyor. Ancak Torba Kanununda  belli olan bir yasa var oda ,Tarım Ürünlerinin denetlenmesiyle ilgili, önemli bir yasa bu, yasada çok önemli maddeler vara ,zira Çiftçi  ve Köylüyü yakından ilgilendiriyor. Köylünün ürünlerini ellerinden düşük fiyatla alıp vatandaşa fa iş fiyatla yediren aracılar ve fırsatçılar için ağır yaptırımlar geliyor, işte bu nedenle Torba yasasında bulunan bu yasa çok önemli.