SİYASET
Giriş Tarihi : 08-07-2020 23:06   Güncelleme : 12-07-2020 00:14

Yazarımız Noyan, " Seçim Anketlerini Yorumladı"

Anketler Havalarda Uçuşup Duruyor,Ortada seçim meçim yok,Peki neyin nesi bu ,Bu Konuda Sayısız Yorumlar var..….

Yazarımız Noyan,

ANKETLER SİPARİŞ ÜZERİNE Mİ YAPILIYOR?

Ortada bir seçim yok, bu konuda iktidar tarafından alınmış bir erken seçim kararı da  yok, peki ortalığı karıştırmaya yarayan ve bir birini tutmayan bu  anketler neyin nesi. Şimdi buna bir bakalım, anketler genellikle ülke seçim atmosferine girdiği zaman, yada seçim tarihi kesinleştiği zaman, birazda para kazanma arzusu artığı zaman anket şirketleri harekete geçer ve anketleri arka arkaya yayımlamaya başlarlar, bu anketlerde çoğunlukla siparişler üzerine yapılır, bir tarafta iddialı olan iktidar partisi ve varsa ortakları tarafından yaptırılır ,yada iktidara gelmek için yanıp tutuşan muhalefet partileri tarafından yaptırılır. Bunları yaptırmak çok doğaldır, zira dünyanın her tarafında da bu böyledir, ancak bizde bu biraz zamanı gelmese de taraftarların heyecanını ayakta tutmak için sipariş üzerine yaptırılır.

Peki ,şu an ortada bir seçim meçimde yok neden anket şirketleri harekete geçmiştir, bunun iki sebebi olmalı ,ya para muslukları kurudu acil para ihtiyaç duyuyorlar da ondan ,bu da normaldir zira etrafı yakıp kavuran Pandemim paraları aldı götürdü, yada özellikle muhalefet partileri  kendilerini güçlü hissettikleri zaman ,iyi oy devşiririz düşüncesiyle  iktidarı seçim kararı almaya zorlamak amacıyla anketler yoluyla baskı kurmaya çalışırlar, işte anketler genellikle bu iki nedenle yapılır. Ancak şu an ne yapılırsa yapılsın iktidar partisi ve aynı zamanda başında  bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ ın istemesi halinde ülke bir erken seçime gider. Eee ortada böyle bir durum yok, aksine AK Parti genel başkanı ve Cumhur başkanı Erdoğan sık sık,’’ bir erken seçim yok, seçimler zamanında yani 2023 tarihinde yapılacak   ‘’ diye bar bar bağırıyor, parti yöneticileri de doğal olarak liderlerinin ağzından konuşuyorlar ’’ bir erken genel seçim yok ‘’,zaten küçük ortağı MHP’ de almış eline sazı aynı telden çalıyor, ancak unutmayalım son koalisyon hükümeti denemin de MHP ortada daha seçim meçin ortamı yokken, birden bire bir erken seçime gidelim  lafı attı ve ülke erken seçime gitti ve bu  koalisyonların sonu oldu, AK Partinin de önü açıldı, o zaman soralım ? sizce bir erken seçim olur mu, bu yapılan zamansız anketler şu an bir şeye  yarar mı yaramaz, siz bakmayın anketlere ve muhalefet partilerinin sözlerine, hem muhalefet te gönülsüz olarak da olsa  ‘’ bizde seçim meçim istemezük ‘’ diyor, o zaman bu havalarda uçuşup duran anketler neyin nesi, iş de yukarda bahsettiğimiz gibi, anket şirketleri kendilerine vazife çıkarıp, kuruyan para musluklarını yeniden açmaya çalışmalarından başka bir şey değil.

CUMHURBAŞKANININ KAFASINDA BÜYÜK YATIRIMLAR VAR..

Siz düşünün bir kere daha önünde tamı tamamına 3 yıla yakın bir iktidar dönemi var, bir parti muhalefet istiyor ,yada ortamın biraz tansiyonu yükseldi diye seçime gider mi, gitme kararı alırmı.? Eğer muhalefetin dediği gibi ,iktidar partisi ve küçük ortağının oyları ,bir ankete göre yüzde 37,diğer anketlere göre de yüzde 40’lar civarındaysa ,bir iktidar partisi intihara kalkışır mı, hele bu  AK Parti gibi bir parti  olursa, hadi erken seçime gidelim der mi , demez ,hele bugünkü şartlarda hiç demez, Recep Tayyip Erdoğan’ı biraz olsun tanıyorsam bu  olmaz. Daha gerçekleşmemiş  Cumhurbaşkanının kafasında büyük yatırımlar var, mesela, İstanbul  Kanal projesi  henüz başlamadı, S 400’ler start almadı, yeni açıklanan günde 3 buçuk fabrika kurma startı yeni alındı bu üç yılda umuyorum ki yeni kurulacak olan fabrika sayısı bu gidişle 3 binleri bulacak bu demektir ki işsizler sayısı büyük ölçüde düşecek, şu an araştırmalara göre işsiz sayı bir değişe göre 7 milyon, muhalefet partilerine göre ise  12 milyon, bu kadar işsiz ortada dururken, emekli açız aldığımız para yetmiyor diye bar bar bağırırken, ülke Pandemim’ den  büyük yara almışken, yargı yollara dökülmüşken, İşci kuruluşları grev resti çekerken, bunlara daha çok madde ekleyebiliriz siz olsanız bütün bu sorunlar orta yerde dururken erken seçime gidermisiniz,? duyuyor gibi oluyorum ‘’gitmezük’’ dediğinizi. İş de bu nedenle ortalarda uçuşup duran bu anket sonuçları boşuna ,inanın İktidar partisi ve onun başında bulunan  son derece siyasi tecrübesi olan Cumhur Başkanı Erdoğan, bir erken seçime onay vermeyecektir, onun için Anket şirketleri yorulmasalar sokaklara çıkardıkları Anketörlere yazık, bu kavurucu sıcaklarda bin 500 yada 2 bin kişiyle  yapılan anketlere ,hem anket dediğin geniş kapsamlı olur 83 milyonluk bir ülkede bin 500-2 bin kişi ile yapılan Anketler mi seçim sonuçlarını belirleyecek ,şu an ölü sezonunda bulan seçim atmosferinde bir şey ifade etmiyor. inanın iktidar partisi bunlarla hiç ilgilenmiyor bile, o bildiği yolda yürümeye devam ediyor. gerçi bir döneme imza atmış Muhteşem Süleyman, barajlar kıralı ile ün salan rahmetli Süleyman Demirel’in tarihe mal olmuş.’’ Siyasette bir gün bile çok uzun zamandır ‘’ sözü ortada dururken, gene de belli olmaz, seçim için bazı dinamikler harekete geçer mi bekleyip göreceğiz, ama tavsiyem anket şirketlerine ,biraz daha sakin olalım ve bekleyelim, boşu boşuna siyasi partilere umut yada umutsuzluk dağıtmayalım.