SİYASET
Giriş Tarihi : 15-06-2020 12:46   Güncelleme : 15-06-2020 12:46

Yeni partilere transferi engellemek için 2 formül bulundu

AKP milletvekili transferi konusunda ikiye bölünmüş durumda. AKP'de milletvekili transferine karşı çıkan vekillerin yanı sıra milletvekili transferini olumlu karşılayan vekiller de bulunuyor. Erdoğan'ın masasında ise milletvekili transferi konusunda iki formül bulunuyor. Kaynak: İşte Erdoğan'ın masasındaki plan: Yeni partilere transferi engellemek için 2 formül bulundu

Yeni partilere transferi engellemek için 2 formül bulundu

Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi, milletvekili transferi ve seçim barajını da içine alacak yasal değişiklikler açısından bugünün önemli bir gün olduğunu ifade ederek şunları yazdı: 

"Parti’de milletvekili transferinin engellenmesi konusunda farklı görüşler var. Bunun milletvekilinin iradesine bırakılması, siyasi ahlak sorunu olarak bakılması ya da bir partiden diğerine jet hızıyla geçişin önlenip 3 ya da 6 ay gibi bir süre getirilmesi konuşuluyor. 

Doğu Perinçek ile Abdülkadir Selvi canlı yayında birbirine girdi! Doğu Perinçek ile Abdülkadir Selvi canlı yayında birbirine girdi! "Utan, adam gibi konuş"

AĞIRLIKLI EĞİLİM NE?

Seçim barajı konusundaki ağırlıklı eğilim, ittifakla seçime girenler ile ittifaka girmeyenler arasında bir fark olması yönünde. İttifakla seçime girenler için barajın yüzde 10 olarak korunması hatta yüzde 10-12 arasına çekilmesi yönünde teklifler var. Ama tek başına seçime girecek partiler için barajın yüzde 5 ya da 7 olması öneriliyor. Sıfır baraj önerisi yok değil. Ama çok güçlü bir öneri değil. Yüzde 3, 5 ya da 7 gibi teklifler var.

Kaynak: İşte Erdoğan'ın masasındaki plan: Yeni partilere transferi engellemek için 2 formül bulundu.Günboyu