GÜNCEL
Giriş Tarihi : 31-07-2021 11:43   Güncelleme : 31-07-2021 11:47

Yılmaz Özdil'den sert eleştiri

Sözcü gazetesi yazarı Yılmaz Özdil, günlerdir ülkenin dört bir yanında söndürülemeyen yangınlar ile ilgili bir köşe yazısı yazdı.

Yılmaz Özdil'den sert eleştiri

Yangın söndürme uçaklarının eksikliğiyle ilgili vurgu yapan Özdil'in Yazısı Şöyle;

Gözyaşıyla söner mi?

Yunanistan'ın iki makam uçağı var, devleti yönetenler sarayda oturmuyor, 39 adet yangın söndürme uçakları var.

Fransa'nın sekiz makam uçağı var, babanın malı gibi kullanamazsın, Fransa başbakanı mesela, seyahata giderken yanında iki oğlunu götürdü, oğulları için kendi cebinden devlete 2.500 euro bilet parası ödedi, devleti Elysee Sarayı'ndan yönetiyorlar, bizim saray Elysee'den 30 misli büyük, bizim yazlık saray Elysee'den dokuz misli büyük, 32 adet yangın söndürme uçakları var.

İspanya'nın üç makam uçağı var, biri kral'ın, hükümet sarayda oturmuyor, şu anki kral bile babasının sarayında oturmuyor, 17'si kendilerine ait, 57'si kiralık, 74 adet yangın söndürme uçakları var.

İtalya'nın sekiz makam uçağı var, hükümet ve cumhurbaşkanı kendilerine tahsis edilen sarayı sadece çalışma ofisi olarak kullanıyor, oturmuyor, kendi evlerinde oturuyorlar, Vatikan'ın serveti dünyadaki bütün uçakları satın almaya yeter ama, Papa'nın makam uçağı yok, ülkelerarası seyahata gidecekse, İtalyan devletinin havayolu şirketi Alitalia'dan yolcu uçağı veriyorlar, onunla gidiyor, 19'u kendilerine ait, 88 yangın söndürme uçakları var.

 

Bizde 13 makam uçağı var, bizimkinin son makam uçağı Beyaz Saray'da bile yok, ABD başkanının Air Force One tabir edilen makam uçağı bizimkinin bir alt modeli… Asrın liderimiz 1.150 küsur odalı saray yaptırdı, 300 odalı yazlık sarayyaptırdı, Ahlat'a göl manzaralı saray yaptırıyor, Vahdettin Köşkü'nü, Dolmabahçe Sarayı'nı, Beylerbeyi Sarayı'nı, Huber Köşkü'nü, Yıldız Sarayı Mabeyn Köşkü'nü, Beykoz Kasrı'nı kullanıyor, Savarona'yı kullanıyor, Abdülaziz'in altın varaklı padişah koltuğunu kullanıyor, kendimize ait yangın söndürme uçağımız yok, anca üç adet kiraladık.

 

ABD dedim aklıma geldi… ABD başkanı bile bizimkinin bir alt modeli makam uçağını kullanırken, ABD'nin orman yangınlarına müdahale etmek için sahip olduğu ve her yangın sezonu başında kiraladığı toplam uçak ve helikopter sayısı kaç biliyor musunuz?

1000!

Yazıyla, bin!

 

ABD'de dünyanın en büyük yangın söndürme uçağı var, Boeing 747-400… Yolcu uçağıydı, modifiye edildi, yangın söndürme uçağı haline getirildi. 90 bin litre su taşıyabiliyor. 90 bin litre söndürücü köpük türevi kimyasal taşıyabiliyor. Özel pompalama sistemiyle isterse yağmur gibi serpintili olarak bırakıyor, isterse 90 tonu aynı anda foş diye bırakıyor.

Piste iniyor, 30 dakikada yeniden dolduruluyor. Her seferinde, 50 metre genişliğinde, 5 kilometre uzunluğunda bir alanı söndürüyor. Sacramento havalimanında park ediyor, 960 kilometre hızla uçuyor, ülkenin her yerine acilen yetişebiliyor.

 

Kanadalı altın madencisi geliyor, sayın hükümetimizin izniyle, 195 bin ağacımızı köklüyor, söküp atıyor, bütün dünyada Alplerden sonra oksijen oranı en yüksek bölge olan Kazdağları'na siyanür döküyor, zümrüt gibi ormanlarımızı mahvediyor, meteor çarpmış hale getiriyor… Kanada'da bir tek dal bile kesemezsin, bayrağında bile akçaağaç yaprağı var, 136 adet yangın söndürme uçağı var.

 

Hırvatistan'ın toplam yüzölçümü bizim sadece Ege bölgesinin yarısı kadar ama, sekiz adet yangın söndürme uçağı var.

Fas'ın yarısından fazlası çöl, beş adet yangın söndürme uçağı var.

Kıbrıs Rum Kesimi bizim Antalya'nın anca dörtte biri büyüklüğünde ama, bizden fazla yangın söndürme uçakları var.

 

 

ETİKETLER:

yangınlar , manavgat , antalya , marmaris , yılmaz özdil , yılmaz özdil yazıları , Türtime