GÜNCEL
Giriş Tarihi : 14-03-2023 13:38   Güncelleme : 14-03-2023 13:40

Fahiş kira için çözüm Ankara'da başlayacak!

Rekabet Kurumu kararını verdi: Rekabet Kurumu, kartelleşmeye karşı Ankara'da fiyat belirleyerek rekabetin ihlal edilip edilmediğini tespiti amacıyla ön araştırma açılmasına karar verdi.

Fahiş kira için çözüm Ankara'da başlayacak!

Kahramanmaraş merkezli felaket 11 ili etkiledi 10 ili de moloz yığınına çevirdi. Afetzedeler felaket sonrası başka illere göç etmeye başladı. Afetzedelerin yaşadığı yıkım sona ermeden göç ettikleri şehirlerde de fahiş fiyatla karşılaştı. Rekabet Kurumu da söz konusu soruna çare olmak için emlak piyasasında yaşanan fiyat dalgalanmalarını yakın takibe aldı.

Kurum, olası bir kartelleşmeye karşı gereken denetim ve yaptırım mekanizmalarının işletilmesi için harekete geçti.

ÖN ARAŞTIRMA BAŞLATILDI

Bu kapsamda Kurum tarafından, Ankara'da faaliyet gösteren emlakçıların, gayrimenkul danışmanlarının ve komisyoncuların, gayrimenkul satış ve kiralama ücretlerinde birlikte fiyat belirleyerek rekabeti ihlal edip etmediklerinin tespiti amacıyla ön araştırma başlatıldı. Sektörde faaliyet gösteren çok sayıda teşebbüste kurum uzmanları tarafından yerinde inceleme gerçekleştiriliyor.

Elde edilen bulgular doğrultusunda incelemelerin kapsamının genişletilerek diğer illerin de kapsama dahil edilebileceği belirtiliyor.

EN AĞIR YAPTIRIMLAR UYGULANACAK
Rekabet Kurumu yetkilileri Kahramanmaraş merkezli depremlerden sonra gayrimenkul satış ve kiralama bedellerinde görülen yüksek oranlı artışların, gerek bulunduğu şehirde ev arayan gerekse deprem nedeniyle farklı yerlere taşınmak durumunda kalan tüm vatandaşlar bakımından mağduriyet oluşturduğunu belirterek şunları kaydetti

Rekabet Kurumu, tüm teknik altyapısı ve personel kaynağıyla kartelleşmeyi engellemeye yönelik olarak yaptığı incelemeleri gayrimenkul piyasası üzerinde derinleştirmeye önümüzdeki dönemde de devam edecek, piyasa koşulları dışında gerçekleşen fiyat oluşumlarına yol açanların tespiti halinde sorumlular hakkında en ağır yaptırımları uygulayacaktır.

AdminAdmin