GÜNCEL
Giriş Tarihi : 03-06-2021 20:58   Güncelleme : 05-06-2021 12:57

Artık buna bir dur deme zamanı geldi ve geçiyor, sokaklar teksas’a döndü

Eline silahı alan çete mensuplar ve kendisini kabadayı zannedenler sokaklarımızı, caddelerimizi kan gölüne çevirmeye başladı. Çoluk, çocuklarımız artık sokağa, caddelere çakmaktan korkar hale geldi, hani bizim güçlü devletimiz bunlara bir dur diyen çıkmayacak mı.? Gazeteci yazarımız Erdem Noyan, bir acı gerçeği inceledi ve yazdı..

Artık buna bir dur deme zamanı geldi ve geçiyor, sokaklar teksas’a döndü

 

Sokaklar teksas’a döndü, gün geçmiyor ki hatta saat veya dakika geçmiyor ki, şehirlerimizin, caddelerinde hatta sokaklarında bir silahlı çatışma çıkmasın. Son bir yılda şehirlerimizde ve sokaklarımızda 26 bin 697 tane silahlı çatışma oldu. Ne acı.

Bize ne oldu, biz bu hale nasıl geldik, eline silahı alan yaşlı, genç, kadın, erkek sokak ortasında çete savaşlarına tutulmaya başladılar. Gerçekten de anlamak mümkün değil, bu iş bu kadar kolay mı oldu. Nerede o güçlü devletimiz, güvenlik güçlerimiz, polisimiz, bekçimiz.?

Bana yan baktın, yada yol vermedin diye bir birleriyle çatışmaya giren taraflar hiç etrafa aldırmadan rast gele silahlarını ateşleyerek sokakları kan gölüne çeviriyorlar. Önlem alan yok, dur diyen yok.

Hiç bir şey den korkmadan kanunlara da aldırmadan sokaklarda caddelerde karşı karşıya gelen taraflar nasıl bu kadar kolay, korkmadan belinden çıkardığı silahlarını ateşleyebiliyorlar. Bir metre ötesinde masumca yürüyen çoluk, çocuk demeden etrafındakilere aldırmadan gelişi güzel ateş edebiliyorlar.

Nasıl olacak kim önleyecek bu teksas’a dönem sokak çatışmalarını, sadece silahla olsa gene iyi, eline beline bıçak alan sokak kabadayılar, önüne gelene saldırmak dan da çekinmiyorlar o kadarki, artık bu gözü dönmüş sabıkalı ve çete mensupları güvenlik güçlerine de saldırmaktan korkmuyorlar.

Sokaklarda caddelerde bu kadar saldırganın ve kanundan korkmayan gözü dönmüş insanın dolaşması ve etrafı kan gölüne çevirerek vatandaşlara korku dehşet saçan insanlara devlet bir şey yapmayacak mı.?

Bu kadar silahlanmaya bir dur diyen çıkmayacak mı, hani o sınırlarımızda, sınır ötesinde düşmana korku salan bu güvenlik güçlerimiz nerede, şehirlerimizi, sokaklarımızı ve caddelerimizi kan gölü haline getiren, korku saçan çete mensuplarına artık dur denmeyecek mi.

Sevgili okuyucular, şu an görüyor gibi oluyorum sizlerin bu yazıyı okuduktan sonra bizlerde aynı görüşteyiz dediğinizi. Peki bunun sonu nereye varacak. Gerçekten de sokaklarımızı caddelerimizi teksas’ a çeviren bu kanun tanımaz sokak kabadayılarına kim dur diyecek.

Şunu da iyi biliyoruz, Türkiye gerçek den güvenlik bakımından çok güçlü hale geldi, yaklaşık 600 bin silahlı kuvvetler gücü,400 bin civarında emniyet gücüne sahip bir ülke peki bu kadar güce sahip bir ülkenin, sokakları, caddeleri nasıl böyle teks’a döner, çeteler bu kadar kolay nasıl cirit atar ve silaha sahip olur bunu anlamak da mümkün değil.

İş de burası çok önemli, burada ya devlet politikası olarak milletin silahlanmasına göz yumuluyor ya da devletimiz bu ayyuka çıkmış ve kan gölü haline gelen sokaklarımızda meydana gelen çete savaşlarına lakayıt kalıyor. Bunu düşünmek bile istemeyiz.

Sevgili okuyucular bunların hangisi olursa olsun, vatandaşların sokaklarda, caddelerde güvenle dolaşması ve yaşaması devletimizin teminatı altında. Vatandaşlara korku salan hatta onların sokaklara çıkmasını bile engelleyen bu sokak kabadayılara dur demek zamanı gelmiş ve geçmektedir.

Silahları kontrol altına almak için bir kanun mu çıkarmak lazım bunun biran önce yapılması lazım, vatandaşın yastık altında olan silahların toplanması dahil, gelişi güzel belinden silahını çekip etrafa ateş açan bu kanun tanımazlarla ilgili ağır yaptırımlar mı getirmek gerekiyor bunun biran önce yapılması geriyor. Aksi taktirde korkudan sokağa çıkacak vatandaş bulamayacaksınız, bizden söylemesi ve duyurması.