SİYASET
Giriş Tarihi : 13-02-2021 16:36   Güncelleme : 15-02-2021 18:35

CHP’li Belediyelerde üzerine düşeni yapmalılar.

Şehirlerdeki eski tarihli çöp görüntüleri ortalığı karıştırmış gibi gözüküyor. Geçen hafta AK Parti Grup toplantısında çöp içindeki şehir görüntülerini yayınlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan eski ve yeni görüntü tartışmalarını da beraberinde getirdi.

CHP’li Belediyelerde üzerine düşeni yapmalılar.

 

Gazeteci yazarımız Erdem Noyan, kuyruklar, yokluklar ve çöplü yılları yaşayan bir gazeteci olarak o yıllarla bu yılların tahlilini yaptı ve yazdı. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önceki Grup toplantısında şehirlerin çöplerle dolu görüntülerini içeren video ile CHP’li Belediyeleri yerden yere vurdu. Haksızda değildi, çünkü görüntülerde sokakları çöplerle dolu Şehirlerimizin görüntüleri vardı. Tabi benimde yaşadığım o yıllara ait eski görüntülerdi bunlar. Aradan dört gün geçti bu konuda CHP’li Belediyelerden tık yok.

Bu durum o yılları yaşayan bir kişi olarak beni çok üzdü, ancak ben Cumhurbaşkanının o videoyu neden gösterdiğine karşı değilim, ancak o videoda yer alan görüntüler bundan 30- 40 yıl öncesine ait ve o yılları yaşamış, daha çiçeği burnunda bir gazeteci olarak çok iyi biliyorum o görüntüleri. 1970-1980’li yıllar, Demirel’li, Özal’lı ve Erbakan’lı yıllar, o yıllar gerçekten çok zor yıllardı. Şehirlerimiz çoğu zaman çöp yığınlarıyla doluydu, sokaklar çamur içinde, sular nöbetleşe verilir zaman zamanda elektrik kesintilerine gidilirdi evet bunlar doğru, bütün bunları bizim kuşaklar yaşadı.

Sevgili okuyucular ancak gelin hep beraber o yıllara bir göz atalım, Dünya daha kapalı açılmamış, iki blok var bir yanda Komünizm diğer tarafta Demokrasiyle kör topal yönetilen blok, bunlar ise bir tarafta Rusya’nın başını çektiği o rejim altındaki Doğu Blok ülkeleri diğer tarafta ise ABD ve Avrupa ülkeleri, onlarda daha belini doğrultamamış, teknolojiyi tam yakalayamamış, gelişmek de olan ülkeler.

Tabi bu ortamdan Türkiye’de nasibini almış, henüz geri kalmışlıktan tam olarak çıkamamış, ama çıkmak için çırpınan bir ülke, işte görüntülerde ki o çöp yığınları, çamurlu yollar, kesik su ve elektrikler, bütün bu görüntüler o yıllara ait. Bunlar Ekonomimizin zor yıllarına ait. Devletimiz bütçesini bir türlü dengeleyememiş, kuyrukların ve yoklukların yaşandığı yıllar. Türkiye o yokluk dönemine rağmen eğer ağır sanayi hamleleri, barajlar ve gelişen yolları yapmışsa o yıllarda ülkeyi yöneten zekâ küpü olan Demirel’li, Özal’lı ve Erbakan’lı yıllara borçlu.

Sevgili okuyucular evet o yıllar Belediye hizmetleri bakımından başarılı değildik, bu Belediye yönetimlerinin başarısızlıklarından ziyade ellerindeki imkansızlıklardan kaynaklandığına şahit olmuştuk. Hem o yıllar çok gerilerde kaldı, şimdi şehirlerimiz o yıllara göre son derece modern ve Belediye hizmetleri, gelişen teknolojilerle yapılıyor artık, sokaklarda Allah’a şükür artık çöp yığınları yok, sular kesilmiyor, arıza dışında Elektrikler bizleri karanlık da bırakmıyor.

Bilmiyorum AK Parti Genel başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan durup dururken o eskimiş görüntüleri niye gündeme getirdi. Hiç de zamanı değildi, zira şehirlerimizde artık o görüntüler yok. Acaba bu görüntülerle muhalefeti vurmak ve Büyük Şehirleri elinde bulunduran CHP’li belediyelerimi yıpratmak istedi, bu görüntüler acaba kendisine puan getirdi mi bilinmez ama bu görüntülerin her kesimden iyi puan almadığı kesin.

CHP’Lİ BELEDİYELER DE GEREĞİNİ YAPMALI.

Evet sevgili okuyucular, AK Parti Grubunu dalgalandıran bu eski tarihi geçmiş şehirlerin görüntülerine, yönetimi ellerinde bulunduran CHP’li Belediyelerde çıkıp iki laf etmeli, üzerlerine düşeni yapmalı ve verebilecekleri cevapları bulunmalıdır. O yılları yaşamış ve bu yılları da yaşayan bir gazeteci olarak tavsiyem şudur, başta Ankara Büyük Şehir Belediye başkanı Mansur Yavaş olmak üzere İstanbul, İzmir, Adana, Antalya, Aydın ve Mersin Büyük Şehir belediye Başkanları da birer video ile bugünkü şehir görüntülerini vermelidirler. Mesela ben şahidim Aydın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu bu konuda son derece başarılı Belediyecilik hizmeti vermektedir.

Ben Ankara’da yaşadığım için Başkentin Belediye hizmetlerini yakından izliyorum, henüz iki sene gibi kısa bir süre geçmesine rağmen Mansur Yavaş gerçekten çok başarılı Belediyecilik örnekleri vermektedir, inanın bunu tarafsız bir gazeteci olarak söylüyorum, bir siyasi kimlik olmasına rağmen sessiz sedasız hizmete kenetlenmiş gözüküyor, inanının çok sayıda AKP’li dostlarım da bu konuda aynı kanaatte, bizim görevimiz doğruları yazmak ve söylemek.

Tabi ki şehirlerin sorunları tam olarak bitmiş değil, Ankara’da yaşadığım için, bu kentten bahsetmek isterim. Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur yavaş göreve geldiği günden beri, yarım kalmış alt yapı yatırımlarını tamamlamayla geçirdi günlerini, şehrin çevresinin çehresini değiştirmiş durumda, öyle zannediyorum ki artık vakit şehir merkezine gelmiştir.

Ankara esas itibariyle ‘’ T ‘’ şeklinde bulvarlara ayrılmış durumda kutu gibi bir şehir. Bir tarafta Çankaya’dan başlayan ve Aydınlık evlere kadar uzanan bulvar, diğer tarafta Cebeciden Bahçelievler’e kadar uzanan bulvar ve çevre düzenlemeleri, mutlaka buralara el atılmalı, benzeri bazı Avrupa ülkelerinin başkentlerinde olduğu gibi modern yolları, renkli ve kaliteli bozulmayan Kaldırım taşlarıyla donatılmış, çiçekler içinde bir Başkent yaratılmalıdır, Mansur Yavaş’ın bunu yapacağına da eminim, örneklerini de Beypazarı’nda vermiştir.

Burada benim söylemek istediğim bir şehrin Belediye hizmetleri değil, konu o noktaya geldi de ben Başkentten örnek vermek istedim, Sevgili okuyucular burada esas olan Cumhurbaşkanının o videoda gösterdiği çöpler içindeki eski şehir görüntüleri, tabi ki bu görüntüleri de şu an CHP’li Beledilerdeki yönetimleri ima ederek gösterdi. İş de o nedenle şu an görevi başında olan CHP’li Belediyeler ya ortak olarak bir cevap vermeliler, ya da ayrı ayrı. Tabi şu anki Büyük Şehirlerin görüntülerine de vererek. Bunun öncülüğünü de yaşadığım kentin Belediye Başkanı olan Mansur Yavaş yapmalıdır ve bunu da vakit geçirmeden yapmalıdır, yoksa atı alan Üsküdar’ı çok dan geçmiş olacak.