EĞİTİM
Giriş Tarihi : 06-01-2021 18:40   Güncelleme : 07-01-2021 10:02

EĞİTİMCİ GÜLEÇYÜZ"YEŞİLSİZLİĞİN AŞIŞI YOK,OLMAYACAKTA"

Yılların eğitimcisi Serpil Güleçyüz"Yaşadığımız Covid 19 salgını,bize büyük bir şok karşısında, ne kadar çaresiz,ne kadar savunmasız olduğumuzu net bir şekilde gösterdi"

EĞİTİMCİ GÜLEÇYÜZ

Siyasette ve eğiğtimde başarılı çalışmalara imza atan DYP Genel Başkan Yardıcısı ve eğitimci Serpil Güleçyüz Yaşadığı kent İzmir'de sosyal projelere destek vermeye devam ediyor.Güleçyüz son yıllarda doğada meydenen gelen  olmsuz değişiklerle ilgili olarak açıklamalarda bulundu.
Güleçyüz"Eğer aklımızı,başımıza toplamazsak,çevresel bozulmalar ve iklim değişikliklerinin daha başka şoklarıda,daha siddetli bir şekilde getirmesi her an bekleneblilr.
CORONO virüsünün ardından hiç bir şey eskisi gibi olmayacak.Artık kendimize,çocuklarımıza,torunlarımıza yaşanabilir bir Dünya nasil inşa edebiliriz,nasıl bir Dünya bırakabiliriz?
Ülkemiz,korunan ya da korunması gereken birçok doğal zenginliğe sahip.Verimli topraklar,zengin maden yatakları,denizlerimiz,ormanlarımız v.b gibi.
Bunların içinde belkide en önemlisi ormanlarımız.Yetişkin  normal bir ağaç,saatte 2-3 kg karbondioksit emer,fotosentez olayı ile dogaya 1.7 kilo oksijen verir.
Agaçlar sera gazını emdikleri için, küresel ısinmayı geçiktirirler.Dalları ,kökleri yaprakları ile tutarak,selleri,taskınlıkları,toprak kaybını önler.En önemlisi bize su sağlar.
Zaman değişirken kendi öz değerlerimizden de uzaklaşır olduk.
Güzeklim ormanlarımız yakılır, ya da rant uğruna yakılır.Yakılan,yok edilen orman alanlarına,apatmanlar,turistik oteller yapmak yerine,ağaçlandırarak değerlandirebilseydik keşke.
Yaşam tarzımızı,alışkınlıklarımızı,tüketim kültürümüzü  gelecek nesillere iyi bir Dünya bırakmak için .değiştirmek zorundayız ve bu boynumuzun borcudur.Ya bunu  başaracağız, ya da dünyanın eko sistemleri  yerle bir olacak.Bunun sonucunda da dev fırtınalar,kitlesel kuraklıklar,seller,su kıtlığı,kuraklık,ani sıcaklık dalgaları ve bunların sonucunda  ortaya çıkacak olan toplu insan göçleri COVİD 19 dan daha tehlikeli olacak.
Böyke bir geleceği,ne kendiniz ne çocuklarınız ne de torunlarınız  ve tüm insanlık adına  istemediğinizden eminim.
Burdan herkese sesleniyorum!
Kararlı bir şekilde harekete geçmek için geç değil.Bir türlü uygulayamadığımız yasaları kararlılıkla uygulayarak,yeni koruyucu yasalar düzenliyerek,kaybettiklarimizi ve halen sahip olduklarimizi koruma imkanımız olacaktır.
Topraklarımız,ormanlarımız tüm canlılar için yaşam kaynağıdır.
AĞAÇIZLIK  COVİD 19 DAN DAHA TEHLİKELİDİR.COVİD 19 VİRÜSÜNÜN AŞIŞI BULUNDU AMA YEŞİLSİZLİĞİN AŞIŞI YOK,OLMAYACAKTA!!!"dedi