EĞİTİM
Giriş Tarihi : 20-09-2020 22:35   Güncelleme : 25-09-2020 19:04

GAZETECİ NOYAN "GÖÇ EDENLERİN SAYISI 20 KAT ARTTI.

Yazarımız Gazeteci Erdem Noyan, kan yarası haline gelen ,gençlerimizin yurt dışına kaçışlarını araştırıp kaleme aldı. İş de sonuç : son bir yılda yurt dışına 137 bin insanımız çeşitli nedenlerle göç etti ve öğrenci olan bunların büyük çoğunluğu da geri dönmemek üzere gittiler .Devletimiz mutlaka bu işe acilen el atmalı ve bu yurt dışına kaçışların nedenlerini bulmalıdır. Aksi taktirde bu gidişler her geçen gün giderek daha da artacaktır.

GAZETECİ NOYAN

GÖÇ EDELERİN SAYISI YİRMİ KAT ARTTI..

Yurt dışına göç etmek ve yabancı ülkelerde okumak için ülkemizi terk etmek isteyen gençlerimizle ilgili Çok acı ve çok üzücü haberler gelmeye devam ediyor, sevgili okuyucularım  bir an için gözünüzün önüne getirin ve düşünün, doğdukları toprakları ve vatanlarını terk ederek bilmedikleri, görmedikleri yabancı topraklara insanlarımız neden göç etmek ister, çeşitli Kamu  kurumlarının ve sivil toplum kuruluşlarının yaptığı araştırmalar  maalesef bu acı gerçeği gözler önüne seriyor.

Düşünün bir kere son bir yıl içinde önceki yıla oranla, bu güzel ülkeyi ,arkalarında bırakarak yurt dışına göç edenlerin sayısı tam 20 kat artmış üzücü değil mi, TÜİK’de bu konuda araştırma yapmış, bu araştırmaya  göre ,topraklarından koparak ve bir daha geri dönmemek üzere son bir yılda yurt dışına göç edenlerin sayısı ise tam 137 bini bulmuş, daha da acıklısı ise, son 10 yılda çeşitli nedenlerle yurt dışına göç edenlerin sayısı ise tam 323 bin 918 olmuş. Tabi bu rakamlar gerçek den doğruysa çok üzücü.

Gelin bu acıklı tabloya biraz daha bakalım, yurt dışına kaçarcasına gitmeye çalışan bu insanların yüzde 52.7’si erkek, yüzde 47.3’ü ise kadın, gene göç edenlerin yüzde 60’ı 25-29 yaş gurubundan, yüzde 11’i 20-24 yaş gurubu, yüzde 10’u ise 30-34 yaş gurundan. İş de bu tablo gösteriyor ki, gençler ülkesine en  faydalı ve  en verimli olacakları çağlarında yurt dışına göç etmek istiyor, üstelik bu gençlerin çoğunluğu da   bir daha geri dönmemek üzere yurt dışına gitmek istiyor.

Sevgili okuyucularım bu tablo acı ama gerçek, gelin bir de İYİ Parti tarafından yaptırılan bir ankete göz atalım, bu ankette yukardaki  acıklı durumu doğruluyor. İYİ Parti tarafından yaptırılan bu ankete göre de ,Ülkemizdeki eğitim seviyesini yeterli bulmayan ve yurt dışında  eğitim görmek isteyen öğrencilerin yüzde 74’ü kesinlikle yurt dışında okumak istiyor, daha da acıklısı ,bu öğrencilerin yüzde 62’si ise bir daha asla geri dönmem diyor.

Bütün bu sonuçlar gösteriyor ki, bu gençlerimiz bir şeylerden memnun değil, peki bütün bu üzücü durumu ortadan kaldırmak için Devletimiz ne yapıyor ve neden sessiz kalıyor doğrusu buda  işin bir başka tarafı, düşünün bir kere, pırıl pırıl, belki de  gelecek de ülkemizi yönetecek  bu gençler niçin doğup büyüdükleri topraklarını terk etmek istesin, neden bu güzel toprakları, ana yurtlarını  bırakıp gitsinler, üstelik bu öğrencilerin  sayısı her geçen gün hızla artıyorsa, iş de üzerinde vakit geçirilmeden düşünülmesi gereken noktada bu.

Evet sevgili okuyucularım, belki sizlerin çocukları, yada torunlarınızda da bu problemlerle karşı karşıya bilemiyorum ama mutlaka ve vakit geçirmeden bu gidişe bir dur demek lazım, bunu da yapacak olan güçlü  Devletimiz. Zor değil  eğer bu gençlerimiz eğitim sisteminden rahatsızsa bu ülkede gelecek göremiyor ve bu nedenle de yurt dışına göç etmek istiyorlarsa ,Devletimizin  acilen yapacağı bir iş var, eğitim şurasını toplayıp bu gençlerimizin sesine kulak vermelidir.

Bir başka şey daha yapılabilir, yurt dışına, üstelik  bir daha geri dönmemek üzere  gitmeye çalışan bu gençlerimize  ve ailelerine sormak lazım, bu gençler neden yurt dışına gitmek istiyorlar, tabi bunu da yapacak olan  gene Devletimiz olmalıdır. İYİ Partinin yaptırdığı bu konudaki anketlerde gösteriyor ki, özellikle eğitim çağındaki  bu gençlerimiz, ülkede huzur ve güvenin kalmadığını, okulların yeteri kadar eğitim veremediklerinden daha da önemlisi buralarda nefes alamadıklarını öne sürerek ülkeden gitmek ve göç etmek istediklerini  söylüyorlar. İş de eğer yurt dışına göç etmek isteyen bu gençlerimizin  ve bu genç beyinlerin yurt dışını gitmeleri istenmiyorsa onlara kulak verip, isteklerini  dinleyip onların yaşayacağı bir Türkiye’nin yaratılması gerekiyor, bizden söylenmesi geriye kalan yöneticilerimizin  bileceği bir iş.   v