SAĞLIK
Giriş Tarihi : 26-08-2020 11:09   Güncelleme : 02-09-2020 13:59

Gazeteci Noyan Şehir Hastenelerini Yazdı...

Yazarımız Gazeteci Erdem Noyan, başarı ve hüznü bir arada yaşayan şehir hastaneleri hikayesini kaleme aldı

Gazeteci Noyan Şehir Hastenelerini Yazdı...

...Bir tarafta verilen hizmetlerle göğsümüzü kabartan, öbür tarafta  yarım kalmış Şehir Hastaneleri hikayelerinin içinden  hüzün çıktı.. Hastane İnşaatları yarım kalan ve bu nedenle paralarını alamayan taşeron Firmalar, öbür yanda yanlarında çalışan yüzlerce inşaat işçisinin  mağdur durumları..

 

Cumhurbaşkanlığı Hükümet sisteminin göğsünü kabartarak duyurduğu Şehir Hastaneleri bir yandan ışıl ışıl parlarken, gerek yatak kapasiteleri ,gerek modern teçhizatları ile ve gerekse uzman sağlık personelleri nedeniyle Dünya’ya örnek gösterilirken, birde yarım kalmış şehir hastanelerinin içinden hüzün hikayeleri çıktı. Şunu itiraf etmeliyim, büyüklüğü ve kapasiteleri bakımından insanın göğsünü kabartan yatırımlar, ancak Muhalefet Parti sözcülerinin, bu kadar devasa hastanelere yatırılan paraların ve biten hastaneleri yapan şirketlere bundan sonra ,25 yıl boyunca ödenecek paraların bütçeye devasa yükler getirdiğinden her fırsatta bağır bağır bağırdıklarını duyuyor gibi oluyorum.

Bilindiği gibi, bundan yaklaşık 4 yıl kadar önce Hükümetin aldığı bir karar ile 18 İlimize Şehir hastaneleri kurulması kararlaştırılmıştı, bunlardan 11 tanesinin inşaatları kısa sürelerde  tamamlanarak hizmete sokulmuştu, ancak geriye kalan 7 Şehir hastanesinin inşaatı ise ya yarım kalmış yada tamamlanmak üzere durdurulmuştu, gerekçe, bu yarım kalan hastane inşaatlarını artık bundan böyle  genel bütçe kaynaklarından yapılması idi.

Güzelde, inşaatları  biten ve hizmete giren Şehir hastaneleri başarılı hizmet vermeye başlarken, inşaatları yarım kalan yada tamamlanmak üzere olan bu şehir hastaneleri ne olacak, uzmanlar ve bu inşaatları yapan taşeron firma yetkilileri, bu kadar yatırım yaparak ve büyük çoğunluğu bitme aşamasına gelmiş Şehir hastaneleri, aylardır tamamlanmayı beklediğini ve her geçen gün bu inşaatların  zarar gördüğünü söylüyorlar. Peki ne olacak bu inşaatlar ?. Merak ediyorum, gerçek den yazık değil mi bu yarım kalan ve yıpranmaya başlayan inşaatlara, bir taraftan, özellikle bu pandemi döneminde  hastanelere çok ihtiyaç varken, diğer taraftan milyarlarca lira harcanarak  tamamlanmasını  bekleyen hastanelere, neden hemen şimdi karar  verilemiyor, anlamak mümkün değil.

Sevgili okuyucularım burada başka ve çok önemli bir husus daha var, Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca bu sese mutlaka kulak vermeli. Bu güne kadar planlanan 18 Şehir hastanesinden 11’i başarın ile tamamlanarak hizmete girdi, peki geriye kalan 7 şehir hastanesinin yarım kalan inşaatına neden biran önce başlanmıyor, oralardan çok şikayetler gelmektedir, o hastane inşaatlarını taşeron olarak üstlenen  firmalar can çekişiyor, yazık değil mi bu taşeron firmalara,  bir taraftan yanlarında çalıştırdıkları binlerce işçilere maaş ödeme sıkıntıları içine düşmüşler ,öbür taraftan, inşaatlar  başlamadığı için evinde oturan işçilere binlerce lira açık dan maaş ödemek zorunda kalıyorlar. Bu nedenle  inşaatlara  hemen başlayıp bitirilmeli bu Şehir hastaneleri, hem de hemen  pandemi dönemi göz önüne alınarak  hizmete  sokulmalıdır, böylece ,hem yüklenici firmaların önü açılmalı dolayısıyla altlarında çalışan taşeron firmalara bu güne kadar birikmiş paraları ödenmeli, umuyorum bu sese sağlık Bakanı sayın Fahrettin Kurt ,kulak verir ve en kısa sürede bu sorunu ortadan kaldırır ve o devasa şehir hastaneleri de hizmete girer.

Sevgili okuyucularım şu gerçeği de itiraf etmeliyim, büyük eleştirilere  maruz kalan, bu Şehir Hastaneleri Devasa hastaneler gerçek den de ,Avrupa’da örnekleri yok, tamamlanan ve hizmete giren 11 Şehir hastanesi insanın görüntü itibariyle göğsünü kabartıyor. Tabi bir de bunların maliyetleri var, bunları da konuşmak lazım, inşaatı tamamlanan ve hizmete giren 8 Şehir hastanesi bu güne kadar yaklaşık 16 milyon 571 bin hasta kabul etti. İnşaatı biten bu Hastanelerin yüklenici firmalara bu güne kadar 5 milyar lira kira bedeli ödendi. Ayrıca, bu yıl içinde ve 2021 yılı sonuna kadar tamamlanması planlanan ,baş da Gaziantep Şehir hastanesi olmak üzere, Konya Karatay, Tekirdağ, Kocaeli, Kütahya, Ankara Etlik, İzmir Bayraklı Şehir hastaneleri tamamlandıktan sonra 8 bin 350 yatak kapasite  ilavesi  ile Şehir Hastanelerinin  toplam  yatak kapasitesi  44 bin 409 ‘a çıkacak ,buda mutlaka Ülkemize çok yakışacaktır. Evet sevgili okuyucularım bir tarafta Şehir Hastaneleri kıvancını yaşarken, öbür  taraftan da yarım kalmış ve bitirilemeyen 8 hastanenin yasını tutuyoruz ve buralarda aylardır iş başı yapacak taşeron firmalar ve onların yanında çalışan işçilerin Dramı var, o taşeron firmalara ödenemeyen ve milyonları bulan alacaklarının hikayesi var, hadi , Sayın Sağlık Bakanı Kurt ,başarılı çalışmalarınıza birde bu önemli sorunu çözme başarısını ekleyin.