GÜNCEL
Giriş Tarihi : 22-05-2021 16:47   Güncelleme : 25-05-2021 09:49

Gazeteci Yazarımız Erdem Noyan 11 Mart’ta yürürlüğe giren, yeraltı sularına saat takma meselesini inceledi ve yazdı.

Gazeteci Yazarımız Erdem Noyan 11 Mart’ta yürürlüğe giren, yeraltı sularına saat takma meselesini inceledi ve yazdı.

 

Yeraltı sularına saat takma kararı feryatların yükselmesine neden oldu, bu konudaki karar en çok Kaplıca işletmelerine zara verecek gibi gözüküyor

Yeraltı Sularının kullanımı ile ilgili yönetmeliğin yürürlüğe girmesi ile birlik de, bu suları kullanan işletmelerden feryatlar yükselmeye başladı.

Hükümet,11 Mart tarihinde yürürlüğe soktuğu, yeraltı sularına  saat takma kararından sonra bu suları kullanan çiftçi, Köylü, Jeotermal tesisleri ile kaplıca işletmelerine ağır su faturası ödetmeye hazırlanıyor..

Sevgili okuyucular, bu konuda Hükümetin aldığı karara ait yönetmelik, Valiler tarafından işletme sahip lerine gönderildi. Kararın uygulamaya girmesi ile birlik te en büyük feryatlar kaplıca işletmelerinden gelmeye başladı.

Bu işletmelerdeki suların insan sağlığına büyük faydaları var, hem de yaşlılar bu işletmelerde büyük ölçüde şifa buluyorlar. İşletme sahiplerinin şikayetleri büyük, bu güne kadar Kaplıcalar belli oranda kullandıkları sular için Devlete zaten ödeme yapıyorlardı. Ancak 11 Mart ta yürürlüğe giren,    ‘’Jeotermal Kaynakları ve Doğal Mineralli sular’ a ‘’ ait yeni yönetmelik ile artık bu tür işletmeler suyun geldiği noktalara özel yapılmış saat takmak zorundalar.

Sevgili okuyucular, bu güne kadar büyüklerimiz özellikle bacaklarında ve eklem yerlerinde rahatsızlık hissedenler koşarak Kaplıcalara gider belli oranda bedellerini ödeyerek tedavi olurlardı.

Yeni karar bu işi biraz zora sokacak gibi, zira,bundan sonra bu tür kaplıcalara gidenler çok daha yüksek bedel ödemek zorunda kalacaklar. Bunun nedeni ise Kaplıca sularına saat takmak olacak. Zira saat takan işletmeler bundan sonra devlete verdikleri vergiler ve su bedelleri dışında artık kullandıkları termal suların Metre Küpüne 1,5 lira ödeyecekler.

Bu da Kaplıca sahiplerini altından kalkamayacakları yükün altına sokacak. Bu konuda saygınlığı ile bilinen, Aydın civarında yıllardır hizmet veren Güney Termal İşletmecisi Hasan Hüseyin Fakıoğlu feryat ediyor.

Kendisi ile işin aslını öğrenmek için bir görüşme yaptım ama, inanın adeta isyan ediyor, hatta yaklaşık 50 yıldır işlettiği ve çok sayıda Siyasetçi ve ünlülerin gelip tedavi gördüğü tesisini bile kapatmayı düşünüyor.

Bakın sevgili okuyucular, 11 Martta yürürlüğe giren,’’ Jeo Termal Kaynaklar ve Doğal Mineralli sular yönetmeliği ‘’ ile ilgili, Kaplıca işletmecisi Hasan Hüseyin Fakıoğlu neler söyledi:

‘’1985 yılından bu yana bu suyun ruhsatlı sahibiyiz, o yıldan beri bu su için Devletimize vergi ve su bedelini muntazaman ödüyoruz. Şu anda içinde oturduğumuz tesis yörenin en önemli tesisi bu güne kadar binlerce siyasetçi ve ünlüler ile birlikte insanlarımız geldi sağlığına kavuştular ve kavuşuyorlar zaten bu tesis için ağır bedeller ödüyoruz, yeraltı kaplıca suyunun kullanım bedeli ile vergilerini muntazaman ödüyoruz. Ancak Hükümetin yeni aldığı karar ile kaynak sularımıza takılmak istenen su saatleri bizi altından kalkamayacak büyük maddi yükün altına sokacak. Bu karar bizim işletmemizi kapatmaya kadar gider.’’

Gerçek den de sevgili okuyucular, Kaplıca sularına saat takma kararı işletmeleri çok sıkıntıya sokacaktır. Yaptığım incelemede Kaplıcalar zaten zor ayakta duruyorlar, onların her tarih de müşterileri olmuyor, en yoğun çalıştıkları aylar kış ayları, geriye kalan aylarda masraflarını karşılamakta bile güçlük çekiyorlar.

Bana göre Hükümet yeni uygulamaya koyduğu, saat takma konusunu yeni baş dan ele almalı ve bu yanlıştan geri dönmelidir. Yeraltı sularının kullanımı Köylü, Çiftçi, tarımla uğraşan kesim ve Kaplıcalar için çok önemli bir mesele, lütfen Hükümet bu suları kullananların sesini duymalı ve bu yanlış dan geri dönmelidir.

Milyonlarca Köylü, Çiftçi, Tarımla uğraşanlar ve kaplıca işletme sahipleri sularına saat takma kararından dolayı çok kızgınlar, adeta feryat ediyorlar. Mutlaka bu işletme sahipleri dinlenmelidir ve bu karardan dönülmelidir. Bizden söylemesi.