SİYASET
Giriş Tarihi : 27-03-2021 21:25   Güncelleme : 27-03-2021 21:32

Merkez Bankası tarihinin en tartışmalı genel kurul toplantısına gidiyor.

Merkez Bankası tarihinin en tartışmalı genel kurul toplantısına gidiyor.

 Salı günü yapılacak Merkez Bankası olağan genel kurulunda, muhalefet parti sözcülerinin buharlaştığını iddia ettiği 128 milyar Dolar ve Banka hissedarlarına dağıtılması gereken kar payları tartışmalarının gölgesinde gerçekleşecek.

Gazeteci yazarımız Erdem Noyan, tartışmaların gölgesinde yapılacak Merkez Bankasının yıllık olağan Genel Kurul toplantısını araştırdı ve yazdı.

 

 

Merkez Bankası toplantısında bu kez Pandomim kopacak gibi. Salı günü yapılacak Merkez Bankası olağan genel kurulu,128 milyar doların gölgesinde yapılacak. Belki tarihinde ilk kez bu kadar tartışmalı  bir ortamda yapılacak genel kurul toplantısında, muhalefet partilerinin sürekli gündeme getirdiği 128 milyar doların hesabı da sorulacak gibi.

Evet sevgili okuyucular, Merkez Bankası tarihinde hiç bu kadar tartışma konusu olmamış idi. Bir tarafta Muhalefet partilerinin ısrarla yok olduğunu iddia ettikleri 128 milyar dolar gündemde tutulurken, öte yandan son dönemlerde arka arkaya yapılan Merkez Bankası Başkan değişiklikleri Bankanın genel kurul toplantısının böyle bir ortamda yapılmasını bu kadar ilginç hale getirdi.

Merkez Bankası üzerinde son yıllarda bu kadar çok oynanması, Dünya kamu oyununda yakından takip ettiği bir konu haline geldi. Bu nedenle Salı günü yapılacak Merkez Bankası olağan genel kurulunda,2020 yılına ait Bilanço, kar, zarar hesapları ile karın hissedarlara dağıtılması konuları da ele alınacak ve bu toplantının büyük tartışmalara yol açacağı da belirtiliyor.

Öyle zannediyorum ki bu toplantıda buharlaştığı öne sürülen 128 milyar dolar paranın tartışmaları yanın da,D Grubu hisselere sahip hissedarlara dağıtılması gereken 34 milyar TL’de günün konusu olacak gibi. Zira merkez bankası Kamu ve özel kuruluşlardan oluşan hissedarlar yanında, bankanın kurulduğu günden bu yana kurucu ortakları olan hissedarlara dağıtılacak kar paylarının da tartışma konusu olacağa benziyor. Ayrıca Banka hissedarlara dağıtılması gereken  bu kar paylarını dağıtmamakta da direndiği öne sürülüyor.

Sevgili okuyucular, Merkez Bankası hiçbir dönem bu kadar tartışmalı bir duruma hiç düşmemiş idi. Bunun sebebi ise Kamuoyunun da bildiği gibi, banka başkanlarının bir gece ansızın görevlerinden alınmaları olmuştur. Gerçek den de son bir yıl içinde 3 Merkez bankası başkanı, bir gece yarısı kararı ile  görevden alındı, tabi bu Türk Kamu oyunun hiç alışık olduğu bir durum da değildi.

Merkez Bankası başkanlarının bu şekilde görevden alınması normal bir durum olarak karşılanmaz, aynı zamanda, piyasalarda bundan çok etkilendiği için önemlidir. Zira son değişiklik ile Başkan Naci Ağbal’ın görevden alınması doların üzerindeki etkisi büyük olmuş ve dolar kuru bir gecede 8 bandının üstüne çıkmış idi, onun için Merkez bankası üzerinde oyunlar pek oynanmaz, onun için Merkez Bankası başkanları bir gece kararı ve bir imza ile görevlerinden alınmaz.

Bakın sevgili okuyucular, merkez bankası üzerinde bu kadar sık oyunlar oynanması 3 yıl içinde bizlere neler kaybettirmiş. Sene 2018 Merkez bankasının net karı vergiler düştük den sonra 56 milyar TL,2019 yılı net karı gene vergiler düştük den sonra 44 milyar 732 milyon TL, peki son bir yıl, yani 2020 yılı bankanın net karı vergiler düştükten sonra 34 milyar 497 milyon TL’ye inmiş dir.

Buda gösteriyor ki çeşitli nedenlerle Merkez Bankasının karı son üç yılda giderek düşmüştür. Yetkililer bankayla bu kadar çok oynanmanın sonuçlarının mutlaka böyle sonuçlanacağını öne sürüyorlar. Ancak, Muhalefet Partilerinin sürekli eksilerde gösterdikleri Merkez Bankasının, son yıllarda da karlarının giderek küçüldüğü gözleniyor. Bütün bu aksiliklere rağmen Merkez Bankasının 2020 yılını gene de belli ölçüde karla kapattığı görülüyor.

Ancak 2020 yılında elde edilen 34 milyar liralık karın D Grubu hissedarlara dağıtılıp dağıtılmaması da merak konusu ,bu nedenle Salı günü yapılacak olağan genel kurulda bu konuda ele alınacak ve hissedarlar yönetimden konuya açıklık getirilmesini isteyecekler.

Sevgili okuyucular bu hissedarlardan birisi var ki, Atatürk’ün Bankanın kurulması aşamasında kendisinden kurucu hissedar olmasını istediği o dönemim Zonguldak Milletvekili, Bankanın Kurucu hissedarı olan Mehmet Rifat Vardar’ın durumu, Vardar ailesinin  bu gün vekili olan, aynı zamanda Bağımsız Denetçi olan Dr. Şakir Süloğlu, genel kurulda bir konuşma yaparak Merkez bankasından hak ettikleri ortaklık kar paylarının dağıtılması ile ilgili Banka yönetiminden açıklama yapmasını isteyecek.

Süloğlu, yaptığı açıklamada, D Grubu hissedarlarına bu güne kadar kardan hisselerine düşen payların verilmediğini bu nedenle hissedarların büyük mağduriyet yaşadıklarını da bildirdi.

 Evet sevgili okuyucular, yukarda sıraladığım nedenlerle Salı günü yapılacak Merkez Bankasının  olağan genel kurul toplantısı bütün dikkatleri üzerine çekmiş gözüküyor. Bir tarafta Muhalefetin ısrar la gündeme getirdiği 128 milyar dolar’ ın akıbeti, diğer taraftan da bankanın bu yıl kar ettiği ve D Grubu hissedarlara dağıtılması gereken 34 milyar TL tartışmanın ana konusu olacak gibi gözüküyor.