SAĞLIK
Giriş Tarihi : 18-11-2020 10:49   Güncelleme : 18-11-2020 11:05

Milyonlarca insan merak ediyor..

Milyonlarca insan merak ediyor, şehirlerarası seyahat kısıtlaması olacak mı...Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı korona virüs tedbirleri kapsamında İçişleri Bakanlığı korona virüse karşı son tedbirlerle ilgili genelgeyi yayımladı. Milyonlarca insanın cevabını merak ettiği soru ise şehirlerarası seyahat kısıtlamasının olup olmadığı... İşte şehirlerarası seyahat uygulamasına ilişkin tüm detaylar... Kaynak: Milyonlarca insan merak ediyor, şehirlerarası seyahat kısıtlaması olacak mı...

Milyonlarca insan merak ediyor..

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı korona virüs tedbirleri kapsamında İçişleri Bakanlığı korona virüse karşı son tedbirlerle ilgili genelgeyi yayımladı. Milyonlarca insanın cevabını merak ettiği soru ise "Şehirlerarası seyahat kısıtlaması olacak mı?" oldu.

İşte şehirlerarası seyahat uygulamasına ilişkin tüm detaylar...

Korona salgının yeniden tırmanışa geçmesi, yeni tedbirleri de beraberinde getirdi. Yeni tedbirler dün akşam kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklandı.

Erdoğan'ın açıkladığı tedbirlerin detaylarının yer aldığı genelge ise, İçişleri Bakanlığı tarafından "Korona virüs Yeni Tedbirler" başlığı ile yayımlanarak 81 ilin valiliklerine gönderildi.

Genelgede Erdoğan'ın açıklamadığı bir tedbirin de yer aldığı görüldü.

Buna göre, hafta sonları sokağa çıkma kısıtlamasının uygulandığı sürelerde vatandaşların özel araçlarıyla şehir içi ya da şehirler arası seyahate çıkmamaları esas olacak.

Hafta sonları sokağa çıkma kısıtlamasının uygulandığı sürelerde vatandaşların özel araçlarıyla şehir içi ya da şehirler arası seyahate çıkmamaları esas olacak. İstisnai durumlarda izin alanlar özel araçlarıyla seyahat edebilecek.

MUAFİYET ŞARTLARI NELER?

Söz konusu tedbirde;

Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup asıl ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile sevk olan ve/veya daha önceden alınmış doktor randevusu/kontrolü olan,

Kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak için veya cenaze nakil işlemine refakat edecek olan (en fazla 4 kişi),

Bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyen (5 gün içinde geldiğini yolculuk bileti, geldiği araç plakası, seyahatini gösteren başkaca belge, bilgi ile ibraz edenler),

Askerlik hizmetini tamamlayarak yerleşim yerlerine dönmek isteyen, Özel veya kamudan günlü sözleşmeye davet yazısı olan, Ceza infaz kurumlarından salıverilen vatandaşlarımız, yukarıda belirtilen durumların varlığı halinde İçişleri Bakanlığı'na ait EBAŞVURU ve ALO 199 sistemleri üzerinden ya da Valilik/Kaymakamlıklara doğrudan başvuru yoluyla Seyahat İzin Kurullarından izin almak kaydıyla özel araçlarıyla seyahat edebilecekler.

HAFTA SONU YASAĞI NASIL OLACAK?

Hafta sonu uygulanacak sokağa çıkma kısıtlamasının detayları ise şu şekilde; ilk uygulama olarak 21 Kasım Cumartesi günü saat 20:00'den 22 Kasım Pazar günü saat 10:00'a kadar ve 22 Kasım Pazar günü saat 20:00'den 23 Kasım Pazartesi 05:00 saatine kadar sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

Kaynak: Milyonlarca insan merak ediyor, şehirlerarası seyahat kısıtlaması olacak mı...