DÜNYA
Giriş Tarihi : 18-10-2020 12:27   Güncelleme : 18-10-2020 22:03

"Türkiye-Ukrayna askeri işbirliği Türkiye’nin elini zayıflatabilir"

Kırım Kalkınma Vakfı Başkanı Ünver Sel "Türkiye-Ukrayna askeri işbirliği Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin elini zayıflatabilir"...
KTDF Genel Başkanı
Kırım Kalkınma Vakfı Başkanı
Uluslararası Kırım Dostları Derneği Başkanı Ünver Sel Türkiye Ukrayna arasındaki işbirliği ile ilgili yaptığı açıklamada "

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelensky’nin Ankara ziyaretinde iki ülke arasında askeri işbirliği antlaşmaları imzalanacaktır. Bu antlaşmalar, Türk İHA ve SİHA’larının ortak üretimini içermektedir.

Kanada’dan sağlanan motor ve ABD’den sağlanan optiklerle yapılan Bayraktar modeli hava araçlarının artık Ukrayna devlet silah şirketinden sağlanan motorlarla üretileceği bir model üzerinde antlaşmaya varılmıştır.

Ukrayna tarafının sağlayacağı teknoloji ile ortak üretim yapılması, hatta bu araçların üçüncü ülkelere satılması düşünülmektedir.

Ukrayna tarafı Türkiye’den alacağı silahları doğu Ukrayna’da kurulan Novorossiya Federal Devleti’ne ve Kırım’a karşı kullanmayı planlamaktadır.

Böyle bir adım Karadeniz’de gerilimi artıracak ve Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki haklı çıkarlarını baltalayacaktır. Zira tüm diplomatik ve askeri ağırlığını Doğu Akdeniz’e kaydırmış Türkiye’nin, Karadeniz havzasında yeniden alevlenecek bir gerilim nedeniyle eli zayıflayabilir.

Ukrayna ve Karadeniz havzasında gelişecek sıcak çatışma ortamı, başta ABD olmak üzere, NATO üyelerinin Karadeniz’deki askeri ağırlıklarını artırma taleplerine neden olacak ve Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de yürüttüğü hayati operasyonları sekteye uğratabilecektir.

Doğu Akdeniz’de milli çıkarları için çok taraflı bir mücadele yürütürken ve Güney Kafkasya’da Azerbaycan’ın haklı davasına destek verirken, Karadeniz’de üçüncü bir cephenin açılması Türkiye’yi bir ateş çemberinin ortasında bırakacaktır.

Türkiye, uluslararası hukuktan kaynaklanan hak ve çıkarlarını korumak adına çok taraflı bir diplomasi yürütmektedir. Ancak değişen dünya konjonktüründe artık karar aşamasına gelinmiştir. Türkiye’nin yürüttüğü pro-aktif dış politikanın başarıya ulaşması ancak bölgesel barışı tesis edecek adımlarla sağlanabilir.

Çatışmaları körükleyecek adımlar ve antlaşmalar; Suriye, Doğu Akdeniz, Kafkasya ve Karadeniz’deki hayati çıkarlarımızı derinden etkileyecek riskler barındırmaktadır" dedi