SAĞLIK
Giriş Tarihi : 19-06-2020 21:17   Güncelleme : 19-06-2020 21:28

Türkiye'nin Bir Başarı Hikayesi.. Dünya'yı Doyuracak Kadar Maske Ürettik..

Yazarımız Erdem Noyan Türkiye'nin Dünya'yı duyuracak Kadar maske Üreterek 44 ülkeye 337 milyon Adet yardımda nasıl bulunulduğunu dile Getirerek, bir başarı Hikayesini Dile getirdi..

Türkiye'nin Bir Başarı Hikayesi.. Dünya'yı Doyuracak Kadar Maske Ürettik..

 

YAZARIMIZ GAZETECİ ERDEM NOYAN BİR BAŞARI HİKAYESİ YAZDI…

DÜNYAYI DOYURACAK MASKE ÜRETTİK. 44 ÜLKEYE 377 MİLYON ADET MASKE YARDIMINDA BULUNDUK. SIRADA 77 ÜLKE VAR.

Sokağa çıkma yasakları döneminde büyük sıkıntısı çekilen maske ve önlükte üretim rekorları kırıldı. Maske ve tıbbi önlük üretiminde, Türkiye’nin ihtiyacı karşıladıktan sonra maske üretiminde dünyada ABD ve Çin’in arkasından üçüncü ülke olduk.

Korona dünya da olduğu kadar ülkemizde de büyük izler bırakırken, içimizde gizli kalan başarılar öykülerini de beraberinde getirdi. Bu süre içinde sağlık alanında gösterilen, başarılara bu kez de ihtiyacı duyulan maske, tıbbi önlük, Gözlük ve test cihazlarının üretimindeki başarılarımız dünyada hayranlık uyandırmaya başladı, öğleki, dünyanın en önde gelen ve kendilerini dünyanın en güçlü ülkeleri olarak gösteren, ABD ve Çin’e de sağlık malzemesi yardımında bulunduk, buda yetmezmiş gibi tıbbi malzeme üretimi bakından ABD ve Çin’in arkasından üçüncü sıraya yerleştik.

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuz Yılmaz’ın konu ile ilgili verdiği sözlü soruya, Hükümet kanadından ilginç cevaplar geldi. Korona virüsünün ülkemizde görülmeye başladığı tarih den bu yana, başarı ve başarısızlık öyküleri yanında bir alan var ki göğsümüzü kabarttı. Özellikle Korona için ihtiyaç duyulan tıbbi malzemelerin üretiminde Türk sanayicileri destan yazmaya devam ediyor. Son bir ay içinde ülkemizin dört bir yanında kurulan atölyelerde 500 milyon adet maske 150 bin tıbbi önlük ve milyonlarca gözlük üretimi gerçekleştirildi. Kendilerini güçlü ilan eden ülkeler bile Türkiye’den acil kodu ile yardım istediler. Bu süre içinde 116 ülke maske, önlük ve gözlük talebinde bulundu, bu ülkeler arasında başta Çin, ABD olmak üzere 44 ülkeye 377 milyon adet maske gönderdik. Bundan sonraki dönemde kullanılmak üzere de 100 milyon adet maskeyi DMO depolarında stok yaptık. Bu bir ülkenin sağlık alanında gösterdiği bir başarı öyküsüdür. Bu başarı ile göğsümüz kabarmalıdır.

116 ÜLKE BİZDEN YARDIM İSTEDİ.

Türkiye’nin sağlık alanında gösterdiği bu başarılardan sonra 116 ülke bizden maske, tıbbi önlük ve gözlük talebinde bulundu, bu ülkelerden ancak kırk dördüne cevap verebildik. Türkiye çok hızlı hareket ederek bu ülkelere 377 milyon adet maske yardımında bulundu, özel sektörümüz ise ülkemize ürettikleri yaklaşık 150 milyon adet maske ve önlüğü ihraç ederek milyonlarca Avro döviz kazandırdı. Ülkemizde Covid 19 nedeniyle üretimini gerçekleştirdiğimiz EN 114 ve N 95 maskelerini üreterek göğsümüzü kabartan iş adamlarımızın tıbbi malzeme gönderdiği başlıca ülkeler şöyle sıralanıyor. ABD, ÇİN, İSPANYA, İTALYA, BİRLEŞİK KIRALLIK, SIRBİSTAN, BOSNA HERSEK, KUZEY MAKEDONYA, KARADAĞ, KOSOVA, İRAN, IRAK, GÜRCİSTAN, KOLOMBİYA VE PAKİSTAN.