GÜNCEL
Giriş Tarihi : 17-01-2021 19:41   Güncelleme : 20-01-2021 16:34

UGD Başkanı Alparslan "Gazeteci Uğuroğlu'na Yapılan Saldırıyı Kınıyoruz"

Uluslararası Gazeteciler Derneği Başkanı Nihat Alparslan "Yeniçağ Gazetesi Ankara Temsilcisi Orhan Uğuroğlu'na yapılan saldırıya Şiddetle kınıyoruz. Saldırganların Türk adaleti önünde yargılanarak cezalandırılmalarını Talep Ediyoruz"

UGD Başkanı Alparslan

 

Uluslararası Gazeteciler ve Basın Danişmanları Derneği  Ankara'da evinin önünde saldırıya uğrayan YENİÇAĞ Gazetesi Ankara Temsilcisi ve yazar Orhan Uğuroğlu'na saldırı ile ilgili açıklama yayınladı.UGD Başkanı ve İnterenet Haberciler  Genel Yayın müdürü  Nihat Alparslan "Bir toplumun demokratik bir toplum niteliği kazanabilmesinde en önemli unsurlardan birisi, kişilerin temel hak ve özgürlüklerini serbestçe kullanabilmeleridir. 

  Gazetecilerin sürekli hedef gösterildiği bir ortamda toplumsal barış da sağlanamaz. Basına yönelik saldırılar direkt halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkına yönelik saldırılardır. Demokrasi farklı görüşlere tahammül etme rejimidir.

Düşünceyi açıklama özgürlüğü, sadece devletin veya toplumun benimsediği görüşleri değil, toplumun yadırgadığı, hatta kaygı verici bulduğu düşünceleri de kapsar. Çağdaş dünya, bu gün ulaştığı çizgiyi, zaman içinde ortaya çıkan farklı görüşlerin tartışılmasına, toplumları etkilemesine ve sonunda varılan uzlaşmaya borçludur"

BU SALDIRIYI AZMETTİRENLERİ VE YAPANLARI KINIYORUZ
Gazetecilere saldırtarak göz dağı vermek isteyenler asla hedeflerine ulaşamıyacaklardır.Vatanını milletini seven tarafsız ve ilkeli gazeteciler asla bu zorbaların saldırılarından korkmadan görevlerine devam edecekllerinden hiç kimsenin kuşkusu olmasın.Kaldı ki  gazeteciler camiasında yıllarca dik duruşu ve ilkeli tarafsız yazıları ile halkımızın gönlünü kazanmış Orhan Uğurluoğlu'nu bu çirkin saldırıya papuç burakmıyacağını bilmekteyiz.Bu saldırıyı azmettirenleri ve yapanları kınıyoruz.

 Meslekdaşımız Orhan Uğuroğlu’nun  en kısa sürede sağlığına kavuşmasını diliyor, saldırganların varsa azmetdirilerin Türk adaleti önünde yargılanarak ceza almalarını arzu ediyoruz..