SİYASET
Giriş Tarihi : 23-06-2020 11:39   Güncelleme : 23-06-2020 11:56

Yazarımız Gazeteci Erdem Noyan "Bu kadar Uzun süren Bir iktidar Görmedim"

Kulislerde Dolaşan Parti şu kadar Oy Kaybetti,Cumhur ittifakı çatırdıyor şeklinde ifadeler Ak Partiyi harekete geçirdi.Cumhur Başkanı Erdoğan Üzerine ölü toprağı örtülen teşkilatlara bir genelge gönderdi

Yazarımız Gazeteci Erdem Noyan

 

 

ERDOĞAN‘’ KAPILARINIZI 24 SAAT HALKA AÇIK TUTUN ‘’

Yaklaşık 18 yıldır iktidarda olan AK parti, özellikle son aylarda ortaya atılan, Cumhur İttifakının oyu yüzde 35-40 bantlarına indi şeklindeki yayınlar, Ak Parti genel başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı harekete geçirerek olaya el koymaya karar vermiş görülüyor. Kolay değil tam 18 yıl hiç bir iktidara nasip olamayacak bir süre, 35 yıldır Gazetecilik yapıyorum ancak, hiçbir dönemde  bu kadar uzun süreli bir  iktidar görmedim, Demirel’li yıllar, Özal’lı yıllar, Ecevit’li yıllar, Erbakan’lı yıllar bu hükümetlerde de bu kadar uzun süreli iktidarlar çıkmamıştır, parçalı parçalı Demirel iktidarları, yaklaşık 6 yıla yakın Özal iktidarları ve sonraki koalisyon hükümetlerinde de bu dönem olduğu  gibi uzun süreli bir  iktidar görmedik, üstelik  tek başına ve kesintisiz iktidar, ancak Demirel’de ve Özal’da teşkilatçı liderlerdi onlar en ufak belde dahil, il, ilçe hatta köylerdeki teşkilatlara sahip çıkar ve onlarla bire bir ilgilenirlerdi, buna rağmen bu hükümetler bu kadar uzun ve kesintisiz iktidar dönemi yaşamadılar.

Gelelim AK parti iktidarına yukarda da belirttiğimiz gibi tam 18 yıl tek başına iktidar ve muhteşem yetkilerle donatılmış bir lider,hem parti genel başkanı ve hem de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan. Dünyada tüm ülkelerde bu kadar uzun süre ve tam yetkiyle donatılmış lider sayısı çok az bulunur. Bütün yetkileri kendinde toplayıp sorunlarla kendi başına gece gündüz ilgilenmeye kalkınca mutlaka bir taraf boş kalıyor. İşin içine bir de muhalefet baskısı girince, hele son aylarda Korona belası da başımıza musallat olunca ipler bir yerde kopuyor. Buna birde parti merkezinin gerekli performansı göstermeyip her şeyi liderlerinden beklemesi, 18 yıllık tek başına Ak Parti iktidarının çatırdıyor söylentilerinin ortaya çıkmasına sebep oluyor. Eski sistem yok artık, demokratik  parlamenter sistem kalktı, yerine Cumhur İttifakının desteklediği, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi gelince bu kez bakanlar kurulunun oluşturduğu Bakanlar halktan tamamen  koptu, halk milletvekillerine de baş vurmak dan  kaçınmaya başladı, çünkü vekillerin bakanlar üzerinde etkileri kalmadı, parti yönetimi içinde de, kamuoyuna düştüğü şekliyle kutuplaşmalar var dedikodusu ortaya dökülünce, Ak Parti lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan işe el koymaya karar verdi, bu işin zaman kaybına tahammülü olmadığını görünce de harekete geçti.

Tecrübeli ve geleceği gören bir lider olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan duruma el koyarak tüm parti teşkilatlarını ateşleyecek, ültimatom niteliğinde bir genelgeyi kendilerine gönderdi. Genelge sanki iktidara yeni gelmiş parti teşkilatlarına gönderilen bir genel niteliği taşıyor. Bundan teşkilatlar nasiplerini ne kadar alacak bunu da zaman gösterecek. On sekiz yıl iktidarda tek başına olan bir siyasi parti lideri olarak, Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu genelge ile tüm teşkilatlarını uyarıyor ve adeta üstlerine örtülmüş ölü toprağını atmalarını ister nitelikte talimatlar veriyor. Teşkilatlara kendi imzasıyla gönderdiği genelgede il, ilçe ve belde teşkilatlarının 24 saat kapılarını halka açık tutmaları ve halkla yakın temas ve onlarla kapı kapı dolaşarak yakın ilişki içinde olmaları isteniyor. Genelgede nüfusları giderek kaybedilen bölgenin kanaat önderleriyle yeniden yakın ilişki içine girilmesi de isteniyor, işte bu genelge, ortalarda dolaşan Cumhur ittifakı giderek oy kaybına uğruyor, hatta oyları yüzde 35-40 bandında dolaşıyor söylentilerini gidermeye yönelik de bir cevap niteliği taşıyor.