SİYASET
Giriş Tarihi : 02-07-2020 13:10   Güncelleme : 04-07-2020 11:39

YAZARIMIZ NOYAN, CHP KURULTAYINI DEĞERLENDİRDİ…

CHP, belki de tarihinde ilk kez Genel başkan tartışması olmadan Kurultaya gidiyor, ancak bu kez de adaylar parti meclisi koltuğunu kapmak için savaşa başladı.

YAZARIMIZ NOYAN, CHP KURULTAYINI DEĞERLENDİRDİ…

 

 

Genel Başkan Kemal Kılıçtaroğlu ilk kez bir kurultaya bu kadar rahat gidiyor, şu andaki yöneticiler ise diken üstünde, koltuklarını korumak için kulislere başlarken, gönlünden parti meclisi adaylığını geçirenlerde kıyasiye mücadeleye başladı.

 

CHP tarihinde ilk kez Genel Başkan yarışı olmadan Kurultaya gidiyor, burada esas savaş Parti organları için olacak .Şu anda yönetim kadrolarında bulunanlar  mevzilerini  korumak için mücadele verirken, Parti Meclisi için aday olmayı gönlünden geçirenlerde müthiş bir koltuk kapma savaşına girdiler. Yöneticiler bu kurultay da kesinlikle genel Başkanlık mücadelesi olmayacak, Kemal bey en güçlü döneminde kurultay seçimlerine gidiyor şeklinde konuşuyorlar, bence de bu Kurultay’da CHP Genel Başkanlık mücadelesi olmayacak, Kılıçtaroğlu tek aday ,ancak Demokratik mücadeleyi içine sindirmiş bir parti olarak CHP’de adet yerini bulsun diye bir yada iki aday çıkabilir ama oda tabiri caiz ise usulden olur.

Bu nedenle CHP genel Başkanı Kılıçtaroğlu  rahat, ancak bu Kurultayda bir başka tartışma yaşanıyor buda Parti içi muhalefet olarak bilinen kesim var, bu kesim ise, Kurultay  toplantı tarihi ve Kurultayın şekli konusunda muhalefet  başlattı. Yıllarını CHP için mücadelede geçiren bir dönemin güçlü isimlerinden, Genel Sekreterlik de yapmış Önder Sav ile gene CHP’nin güçlü isimlerinden Şahin Mengü isyan bayrağını açtı.

Muhalefet 28-29 Temmuz’da alel acele  yapılacak bir Kurultaya karşı çıkıyorlar, Sav ve Mengü, içinde bulunduğumuz bu Pandemi döneminde alel acele bir kurultay yerine daha sakin ve Pandeminin azaldığı bir ortamda kurultayın yapılmasının yararlı olacağını belirtiyorlar, bu isimler ayrıca, Kurultay’ın daha geniş katılımla yapılmasından yanalar, zira Kurultay’a eski Milletvekilleri ve PM’ nin eski üyeleri dahil çok sayıda CHP’li katılamayacak, rahatsızlık buralarda. Muhalefet 3 bin 500 -4 bin kişilik alanda Kurultayı yapmaya karar veren yönetimin, CHP’de küskünler ordusu yaratılacağını da öne sürüyorlar. Muhalefetin ısrar la üzerinde durduğu konu bu, Parti yöneticilerinden aldığım bilgiye göre, bir baskın seçimde göz önüne alınarak bu karar alındı ve  kurultay bu kadar öne alındı, zira, CHP bir baskın seçim karşısında bütün hazırlıklarını yapmış, kurultaylarını tamamlamış olarak iktidar sloganları ile  seçimlere girmek istiyor, buda bana çok normal geliyor, ancak muhalefetin bir başka rahatsızlığı ise , bu ay sonu yapılacak Kurultay için tutulan alan en çok 900 kişi alması, bunu da Pandemim koşulları göz önüne alınarak yapılması ve bu nedenle çok az sayıda Partilinin katılması. Yönetim ise mesafeyi  mutlaka korumak amacıyla bu kararın alındığını öne sürüyor, bu  tartışmalara bakacak olursak, bu kurultaya en az hakkı olan ve Kurultay’a katılamayacak bin 365 kişi var, buna 600 civarında onur üyesini ve 140 kadarda 65 yaş üstü partiliyi katarsak, ciddi oranda  küskünler ortaya çıkacak, tabi bu bizim tahminlerimiz ve kulis bilgileri, gerçek durum önümüzdeki  günlerde  ortaya çıkacak, ama şu bir gerçek ki, CHP tarihinde ilk kez bir genel başkan krizi olmadan Kurultay’a gidiyor…