DÜNYA
Giriş Tarihi : 11-11-2022 21:29   Güncelleme : 12-11-2022 08:00

Rusya Savunma Bakanlığı, Cuma günü yerel saat ile 05.00'te Ukrayna'nın Herson bölgesinden çekilmenin tamamlandığını duyurdu. kremlin ise Moskova'nın Herson bölgesini Rusya'nın bir parçası olarak görmeye devam ettiklerini belirtti.

Rusya Savunma BakanlığıUkrayna'nın Herson bölgesinden çekilmenin tamamlandığını duyurdu. Rusya'nın devlet haber ajanslarından yapılan açıklamada Bakanlık, çekilmenin Cuma günü yerel saat ile 05.00'te tamamlandığını ve tek bir askeri teçhizatın bırakılmadığını ifade etti. 

"HERSON'U RUSYA'NIN BİR PARÇASI OLARAK GÖRÜYORUZ"

Bununla birlikte Kremlin, geri çekilmenin hiçbir şekilde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin için bir utanç oluşturmadığı konusunda ısrar etti. Kremlin sözcüsü Dmitriy Peskov gazetecilere verdiği demeçte, Moskova'nın Herson bölgesini Rusya'nın bir parçası olarak görmeye devam ettiğini söyledi.

"ŞENLİKLER İÇİN PİŞMAN DEĞİLİZ"

Peskov, ayrıca Kremlin'inHerson ve diğer üç Ukrayna bölgesinin yasadışı ilhakını kutlamak için bir aydan biraz daha uzun bir süre önce şenlikler düzenlediği için pişman olmadığını da sözlerine ekledi.

HERSON NEDEN ÖNEMLİ?

Herson'dan çekilme savaşın dönüm noktalarından biri olarak kabul ediliyor. Ancak analistlere göre Rusya'nın savaşı kaybettiği anlamına gelmiyor.

KIRIM İLE KARA BAĞLANTISI KESİLECEK

HersonUkrayna'nın güneyinde aynı adı taşıyan kent ve kentin bulunduğu bölgenin adı. Rusya'nın 2014'te ilhak ettiği Kırım Yarımadası'nın tek kara bağlantısı Herson'duKırımRusya için stratejik açıdan ne kadar önem taşıyorsa, Herson da Ukrayna açısından Rusya'yı Kırım'da tecrit etmek için o kadar önemli. Rusya'nın geri çekilmeye başlamasıyla birlikte Moskova'nın Kırım ile kara bağlantısı kesilecek.

KİEV SUYU KESEBİLİR

Karadeniz'de bir yarımada olan Kırım'ın suyu Herson'dan geliyor. Su, Ukraynalıların Dnipro dediği Dinyeper Nehri'nden kanalla taşınıyor. UkraynaRusya Kırım'ı ilhak ettiğinde yarımadanın suyunu kesmişti. RuslarŞubat'ta Ukrayna'ya girdiğinde, Herson ve doğusundaki Zaporijya'yı ele geçirip kanalı yeniden açmıştı. Herson yeniden Ukrayna'nın kontrolüne geçerse Kiev muhtemelen suyu yine kesecek.

ZAPORİJYA YOLU DA AÇILACAK

HersonUkrayna'nın ortasından geçen ve ülkeyi boydan boya kateden Dinyeper Nehri'nin ağzında yer alıyor. Burası, Rusların Dinyeper'in batısına geçtiği tek yer olma özelliği taşıyordu. Rus güçlerinin, nehrin doğusuna çekilmesi Ukrayna'ya Zaporijya'nın yolunu açabilir. Ukrayna'nın Zaporijya'yı ve Rusların kontrolündeki nükleer santrali geri alması kolaylaşır.

UKRAYNA AZAK DENİZİ KIYISINA YENİDEN KAVUŞTU

Herson'un Moskova açısından sembolik önemi de var. Herson kenti, Rus güçlerinin Ukrayna'da ele geçirdiği tek bölgesel başkentti. Savaşın başında Rusya'nın Herson'dan sonra Mikolayev ve Odessa'yı da alarak Ukrayna'nın Karadeniz'le bağlantısını kesmeyi planladığı düşünülüyordu. Ancak MoskovaHerson'dan batıya ilerleyemedi. Buna karşılık DonetskZaporijya ve Herson'u alarak Ukrayna'nın Azak Denizi'yle bağlantısını kesti. Ukrayna'nınHerson'u almasıyla birlikte yeniden Azak Denizi'ne kıyısı oldu. Ancak önemli olan bölgenin Karadeniz'e olan kıyısı (Ntv)

 

AdminAdmin