SİYASET
Giriş Tarihi : 23-09-2022 10:53

Abdulkadir Selvi: AK Parti farklı bir seçim kampanyasıyla geliyor

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, yaklaşan Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili bir yazı kaleme aldı.

Abdulkadir Selvi: AK Parti farklı bir seçim kampanyasıyla geliyor

Muhalif medya sürekli olarak 6’lı masada kriz yok yayını yaptıkça bir krizin yaklaşmakta olduğu anlaşılıyor. Bizde “Ateş olmayan yerden duman çıkmaz” derler.

İŞTE ABDULKADİR SELVİ'NİN YAZISI

Meslek hayatı boyunca koalisyonların kuruluşunu, koalisyonlarda çıkan krizleri ve koalisyonların dağılışını izlemiş bir gazeteci olarak 6’lı masanın asıl sorununun koalisyon görüntüsü vermekten kaynaklandığını düşünüyorum. Zaten Ali Babacan da ittifak demiyor, “koalisyon” diyor.

Koalisyonlar her an kriz çıkarmaya müsait yapılardır. Topluma güven vermez...

Ben 6’lı masayı dağıtacak bir kriz yaşandığını düşünmüyorum. Ama 6’lı masa giderek anlamını yitiyor. 6’lı masa bir sinerji üretemiyor. Geleceğe dair seçmene bir umut vermiyor. “Erdoğan gitsin” demekten öteye bir şey vaat etmiyor.

Muhalefet cephesi çok hareketli olduğu için bir süredir 6’lı masayı yazıyorum. Ama bu noktadan itibaren AK Parti cephesindeki çalışmalara değinmek istiyorum.

VİZYON BELGESİ

AK Parti Teşkilat Başkanı Erkan Kandemir, 2023 seçimlerine ilişkin vizyon belgesinin 28 Ekim’de Ankara Arena’da Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanacağını söyledi.

Muhalefet henüz cumhurbaşkanı adayını belirlemedi. 6’lı masanın ortak cumhurbaşkanı adayı çıkarıp çıkarmayacağı bile kesin değil. Milletvekili listelerinin nasıl olacağı ise bir muamma. Seçim kampanyasını ise her parti ayrı yürütecek. Daha seçimlere ilişkin bir hazırlıkları yok. Günlerini “Kılıçdaroğlu mu aday olacak Mansur Yavaş mı yoksa Ekrem İmamoğlu mu” tartışması ile geçirdiler. Topluma gelecek adına bir şey vaat etmediler.

Oysa Erdoğan neredeyse seçim startını verecek. Zaten Cumhur İttifakı’nın bir cumhurbaşkanı adayını belirleme sorunu yok. Erdoğan aday. Ayrıca AK Parti ve MHP seçimlere ayrı ayrı girecek. O nedenle milletvekili listeleri gibi bir sorun yaşamayacaklar. 6’lı masa tüm enerjisini kendi içindeki sorunları aşmak için tüketirken, Erdoğan sahaya çıkacak.

 

AdminAdmin