SİYASET
Giriş Tarihi : 20-01-2023 09:47

Bakan Bozdağ: Adaylık önünde engel yok

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın adaylığına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bakan Bozdağ: Adaylık önünde engel yok

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Ankara'da gazetecilerin sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın seçimlerdeki adaylığına ilişkin tartışmalara değinen Bozdağ "Hiçbir sıkıntı yok, Sayın Cumhurbaşkanımızın adaylığı anayasal hakkıdır, önünde hiçbir engel yoktur. Böyle hukuk uydurma yerine herkes seçime çalışsın, meydanda rekabetimizi yapalım" yanıtını verdi.

Bozda, konuşmasında şöyle devam etti:

Kaldı ki bu yorumu yapanlar, yürürlük maddesine baktığında; anayasanın 75, 77 ve cumhurbaşkanı seçime ilişkin 101'inci maddesinin yürürlük tarihini çok net bir şekilde 2018'de yapılan cumhurbaşkanı ve parlamento seçimiyle yürürlüğe girdiğini ifade ediyor. Dolayısıyla 101'inci maddenin ilk uygulaması anayasaya göre de 2018'de olmuştur. İkinci uygulaması da 2023'te olacaktır.

'MEYDANDA REKABETİMİZİ YAPALIM'
"Hukuk bunu söylüyor ama kendilerine göre hukuk uygulamaya çalışanlar iddia ediyor. Bizimki iddia değil, hukukun söylediği ifadedir. Sayın cumhurbaşkanımız adaylığı anayasal hakkıdır, önünde hiçbir engel yoktur. Böyle hukuk uydurma yerine herkes seçime çalışsın, meydanda rekabetimizi yapalım.

 

ETİKETLER:

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ,

Erdem NoyanErdem Noyan