GÜNCEL
Giriş Tarihi : 24-05-2024 09:47   Güncelleme : 24-05-2024 09:53

Bakan Mehmet Özhaseki"Muğlada Kaçak Yapıların Tümü Yıkılacak"

BAKANLIK HAREKETE GEÇTİ! KAÇAK YAPILAR MERCEK ALTINDA Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı harekete geçti. Kaçak yapılara mercek altında aldı. Tespit edilenler hemen yıkılacak. Bu kapsamda Muğla Koylarında yer alan kaçak yapılar da yıkımdan nasibini alacak. Bakan Mehmet Özhaseki, tüm kaçak yapıları temizleyeceklerini söyledi.

Bakan Mehmet Özhaseki

 

 

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, çıktığı bir tv kanalı canlı yayınında konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin dört bir köşesinin denizlerle kaplı olduğunu hatırlatan Özhaseki, özetle şunları kaydetti:

SAHİL ŞERİDİNİ TARIYORUZ

 “Denize girme bakımından en güzel imkânlara sahibiyiz. Mavi bayraklı plaj sayısında dünya üçüncüsüyüz. 555 tane mavi bayraklı plajımız var. İspanya ve Yunanistan bizden fazla plaja sahip yerler. Oralarda da plajları ikiye bölmüşler yoksa bizim daha fazla plajımız var. Sahilde kıyı bandı kuralı 50 metre. Bu kurala uyulmadığını görüyoruz. Biz bu yaz 'Denizler Halkındır' sloganıyla bir hareket başlatıyoruz. Bakanlığımızda 3 konu başlığı var. Şehircilik, çevre konusu ve iklim değişikliği. Yeni bir hareket başlatıyoruz. Denizler halkındır. Sahil şeritlerini tarıyoruz. Denizler halkın projesiyle ne kadar kaçak varsa yıkılacak."

KAÇAK İŞLETMEYE İZİN YOK

"Kültür ve Turizm Bakanlığı da halk plajları açılıyor. Ne kadar talep geldiyse tamamını imzaladım. Kendi Çevre Ajansı bünyemizde bir kuruluşumuz var. Plajları kendimiz işleteceğiz. İnsanlar ne istiyorlarsa yesinler içsinler rahat etsinler. Belediyelerle büyük bir sıkıntımız yok. Onlar plajları halk plajı olarak işletiyorlar. Yeni halk plajları açılıyor. Kaçak işletmeye izin yok kendimiz işleteceğiz."

“Sahillerimizde binlerce yat var. Allah daha çok versin herkesin yatı olsun. Ama bunlar bulabildikleri yerlere bağlıyorlardı. Ağaçlara bağlıyorlardı. Sahillerde şamadıra dediğimiz bir sistem 50 metre arayla mapa şamandıra koyacağız oraya bağlayacaklar."

“Şu anda bir çalışma yapıyoruz. Artvin'den Hatay'a doğru bir hilal çizin, bütün kıyıları denetliyoruz. Mafyavari tutumlarla sahil şeritlerinde bazı bölgelerin işgal edildiğini görüyoruz. Buna izin vermeyeceğiz. Hukuk dışı yapıları, mevzuata aykırı tüm uygulamaları yani bütün kaçak yapıları yıkacağız.”

ALO İHBAR HATTI KURACAĞIZ

"Şimdi bir de 'alo ihbar hattı' kuracağız orada. Vatandaş diyecek ki 'bizim burada denize ulaşmamızı şunlar engelliyor.' Türkiye bir hukuk devletidir. Hukukun üstünde bir güç, Türk devletinin üstünde bir güç yoktur. Aksini düşünüp kaçak yapılar işletenlere hukuk ile cevap vereceğiz. Tüm kaçak yapıları temizleyip milletimizin sahillere, plajlara rahat bir şekilde ulaşmasını sağlayacağız. Ben bunu söyledim ya bana bir sürü ihbar geldi. 'Şurada siteler kuruldu, bunlar zengin adamlar, oradan sahile inişimizi engelliyorlar.' diyor. Hiç kimse merak etmesin, devletimiz muktedirdir, üzerine düşeni yapacaktır."

NİHAT ALPARSLANNİHAT ALPARSLAN