GÜNCEL
Giriş Tarihi : 22-01-2023 19:23   Güncelleme : 22-01-2023 19:38

Bu cins kedi ve köpekler tamamen yasaklanıyor!

Sevimli görüntüleri nedeniyle çok sayıda hayvanseverin tercih ettiği kısa burunlu köpek ve kıvrık kulaklı kedilerin Hollanda'da tamamen yasaklanmasına karar verildi.

Bu cins kedi ve köpekler tamamen yasaklanıyor!

Hollanda’da dış görünüşü nedeniyle fiziksel zarar gören hayvanların üremesi 2014 yılında yasaklanmıştı. Ağızları kafatasının yarısından daha kısa olan köpeklerin üremesine izin verilmiyor.

Ancak kısa burunlu köpekler ve kıvrık kulaklı kediler hâlâ yasa dışı bir şekilde alınıp satılıyor. Birçok kişi evinde bu hayvanları besliyor.

TAMAMEN YASAKLANIYOR

Tarım, Doğa ve Gıda Kalitesinden Sorumlu Bakan Piet Adema, artık bu hayvanların evde bulundurulmasının, ticaretinin, reklam ve filmlerde gösterilmesinin tamamen yasaklanacağını açıkladı.

Adema, bu hayvanların durumunun sadece bakan olarak değil, insan olarak da kendisini üzdüğünü belirterek, "Sırf 'güzel' ve 'sevimli' olduklarını düşündüğümüz için masum hayvanların hayatını perişan ediyoruz” dedi.

 

NEFES ALAMIYORLAR, BAŞ AĞRISI ÇEKİYORLAR

Kısa bir burun veya kıvrık kulaklar gibi özellikler sahipleri tarafından 'sevimli' olarak görülse de, Adema’ya göre, bunun arkasında çok fazla hayvan ızdırabı var.

İnsanların genellikle bu dış görünüşün karanlık taraflarının farkında olmadıklarını vurgulayan Hollandalı bakana göre, kısa burunlu köpekler nefes almakta güçlük çekiyor ve anormal kafatası yapısına sahip oldukları için her zaman baş ağrısı yaşıyorlar.

Kıvrık kulaklı kedilerde ağrıya neden olan anormal kıkırdak bulunuyor.

FİLMLERDE VE REKLAMLARDA DA YASAKLANACAK

Bakanlık tarafından, görünümleri nedeniyle zarar gören hayvanların bir listesi çıkarılacak.

Evinde bu özelliklere sahip bir köpeği veya kedisi olan herkes, hayvanı ölene kadar tutabilecek. Ancak yeni hayvan edinmek yasaklanacak.

Hükümet, hayvanlara olan talebin artmasına neden olduğu gerekçesiyle bu canlıların filmlerde, reklamlarda, tanıtımlarda ve sosyal medyada kullanılmasını da izin vermeyecek. Kaynak:Türktime

 

ETİKETLER:

kedi , köpek , hollanda ,

AdminAdmin