KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 05-07-2024 07:01

ENVER GÖKÇE’YE VEFA…

2021 yılında yaşamını yitiren şair yazar İbram Erdem, Yalçın Duman ve Zeynal Gül’ün başlatmış olduğu proje kapsamında; Heykeltraş, Azimet Karaman’ın yaptığı, Enver Gökçe büstü, çok sayıda şair, yazar ve sanatçının katıldığı topluluk tarafından Gökçe’nin doğduğu ve bir dönem yaşadığı Erzincan/Kemaliye (Eğin)/Çit köyünde köylülerin ve dönemin Kültür Bakanı Fikri Sağlar’ın da desteğiyle yaptırılan Enver Gökçe müzesine götürüldü.

ENVER GÖKÇE’YE VEFA…

 

Müze içinde yapılan düzenlemenin ardından kaide ve büst müzeye konuldu. Etkinliğe katılan şair ve yazarların kitaplarının yanı sıra Enver Gökçe kitapları ve Gökçe’yi konu alan kitaplar müze kitaplığına yerleştirdiler. Büstün yanında toplu fotoğraf çektiren köylüler, şair ve yazar dostları daha sonra,
Çit Köyü Konağı’nda hazırlanan resepsiyona katıldı.

Anma etkinliğine Kemaliye Belediye Başkanı, Erdem Atmaca, Müzenin yapımında emeği geçen önceki köy Muhtarı, Mehmet Sonat, Çit Köyü Muhtarı, Suat İrfan Gazez, Kültür ve Sanat Gönüllüsü ve Eğin Konağı sahibi, Ethem Kılıç, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Öğretim Görevlisi, Türkan Sarp, Ali Demirsoy, Doğa Müzesi Kurucularından, Kemaliye Gönüllüsü, Şevket Gültekin ve köy halkı katıldı.

Belediye Başkanı ve köy muhtarının konuşmalarının ardından; Abdülkadir Paksoy, Ali Bülbül, Bayram Atakul, Birhan Akarsu, Hasan Hüseyin Yalvaç, Hikmet Dönmez, Kenan Öz, Meltem Aksoyak, Münevver Erdem, Müslüm Kabadayı, Ömer Öneren, Sami Aydoğan, Tekin Süllü, Yalçın Duman, Zaim Güzel ve Zeynal Gül, Enver Gökçe ile ilgili düşüncelerini paylaştı. 

Konuşmaların ardından Ozan Aysel Çiçek, kadınların da eşlik ettiği yöre türküleri seslendirildi, şiirler okundu.

Şair-Yazar Hikmet Dönmez kitaplarını imzalarken, Ozan Aysel Çiçek’in türküleri ve okunan şiirler etkinliği coşkulu hale getirdi. Daha sonra tur rehberi eşliğinde Ethem Kılıç, Eğin Konağı, Ali Demirsoy Doğa Tarihi Müzesi'yer aldığı Kemaliye’deki tarihi ve turistik yerler gezildi.

NİHAT ALPARSLANNİHAT ALPARSLAN