SİYASET
Giriş Tarihi : 12-04-2023 22:29

Hala kazanıyor!

Seçim beyannamesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Ankara'da kamuoyuyla paylaşıldı. Erdoğan'ın açıkladığı seçim vaatleri, dünya basınında da yakından takip edildi.

Hala kazanıyor!

Dış politikadan enerjiye geniş bir yelpazeyi kapsayan taslakla, AK Parti'nin sandıklardan birinci çıkması durumunda iddialı planların ortaya konulacağı belirtildi ve şöyle denildi:

GÜÇLÜ EKONOMİ EKİBİ KURULACAK

'(Taslak) 14 Mayıs seçimlerinden sonra güçlü bir ekonomi ekibi kurma taahhüdünü de içeriyor. Enflasyonu mevcut yüzde 50,5'ten tek hanelere indirmeyi ve işsizliği yüzde 7'ye çekmeyi de içeren hedefler taahhüt edildi.'

2028 için ihracat hedefi 400 milyar dolar
Diğer seçim taahhütleri de haberde şu şekilde sıralandı:

2028 yılına kadar ihracat hedefi, geçen yılki 254 milyar dolardan 400 milyar dolara yükseltildi. Finansal araçlar geliştirilerek lira tasarrufu artırılacak. Telekomünikasyona 67 milyar dolar yatırım yapmayı planlıyor.

Yeni anayasa çabalarına dair ipuçları var. AK Parti, ülkedeki yaklaşık 5 milyon Suriyeli mültecinin sayısını azaltmak için çalışacak.

Reuters: Enflasyonu tek hanelere indirecek
Reuters, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, enflasyonu düşürme vaadine seçim kampanyasında yer verdiğini paylaştı.

Erdoğan'ın, "Enflasyonu tek hanelere indireceğiz ve ülkemizi bu sorundan mutlaka kurtaracağız." dediği belirtildi.

BBC de Erdoğan'ın seçim startını verdiğine dair bilgiyi okurlarıyla paylaştı.

Ekonomik büyüme taahhüdü
El Cezire ise "Ekonomi, Erdoğan'ın Türkiye seçimleri manifestosunun başında geliyor" başlığı ile verdiği haberde  "Recep Tayyip Erdoğan, 14 Mayıs seçimlerinde iktidardaki yirmi yılını uzatmak isterken, partisinin enflasyonu tek haneli rakamlara indirme ve ekonomik büyümeyi artırma taahhüdüyle yeniden seçim kampanyasını başlattı" ifadeleri yer aldı. 

"ERDOĞAN HALA KAZANIYOR"

Yunan ERT News ise 'Son anketlere göre Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'deki depremlerin ardından kaybettiği zemini seçimlere 33 gün kala kazanıyor' değerlendirmesinde bulundu. Capital.gr 'Erdoğan'ın Seçim beyannamesi, 2028'de 1,5 trilyon dolarlık GSYİH ve tek haneli enflasyon hedefliyor' derken Proto Thema şu değerlendirmede bulundu; 'Türkiye'deki son anketler, 14 Mayıs seçimleri öncesinde Recep Tayyip Erdoğan için olumlu görünüyor. Türkiye cumhurbaşkanı aradaki farkı kapatıyor gibi görünüyor ve şimdi rakibi Kemal Kılıçdaroğlu'na karşı bir üstünlüğü var."

 

 

AdminAdmin