YEREL
Giriş Tarihi : 12-02-2023 08:45   Güncelleme : 16-02-2023 12:24

Her derde deva:Ağaç domatesi ’Tamarillo'yu Türkiye ile tanıştırdı

Almanya’da saksıda gördüğü Tamarillo fidanını memleketi Rize’ye getirip dikti, şimdi hem meyvesini hem fidanını satıyor. Faydaları saymakla bitmeyen Kırmızı kiviye benzeyen bitki Almanya'da kozmetik alanındada kullanılıyor.

Her derde deva:Ağaç domatesi ’Tamarillo'yu Türkiye ile tanıştırdı

Nihat ALPARSLAN (Pazar Özel Haber)

Almanya’da emeki olduktan sonra Rize Pazarlı Erdal Saydi, bir mağazada görüp memleketine getirdiği domates ağacı olarak da bilinen 'Tamarillo meyvesini tarlasına ekti. Saydi, dikize'nin Pazar ilçesinde  Seydioğlu'nda bulunan arsasında büyük üretim alanı oluşturdu.Üründen  verim alınca bugünlerde hem meyvesini hem de fidanının satıyor.

 

ddddd

 


Pazar İlçesi Derebaşı köyündeki bahçesinde 16yıl önce getirdiği fidanları çoğaltıp üretime geçen Saydi, kısa sürede devasa bir domates ağacı alanı oluşturdu.Amacının  bu muhteşem meyvayı tüm ülkeye tanıtmak.Mevvanın satışının gelirini yörede ailesi tarafından yaptırılan Seydioğlu camisinin onarımına bağışlayan  Erdal Seydi yeni üretmeye başladığı meyveler içerisinde Ağaç kavunu da bulunuyor.

 

ddddd

 

domat2.jpg

Erdal Saydi, ağaç domatesinin Rize’nin havası ve toprağını çok sevdiğini ifade ederek “Fidanı diktikten bir yıl sonra meyve vermeye başlıyor. Bunu deneme amacıyla yurt dışından getirdim. Tuttu burada. Aşağı yukarı 12 senedir bahçemde var. Fidan yetiştirip satıyorum. Yurt dışında bir arkadaşımın dükkânında saksının içinde gördüm bunu. Oradan fidan aldım, getirdim buraya. Burada denedim. Rize’nin toprağını da çok sevdi. Müthiş bir şekilde yetişti burada. Yoğun bir pazarı var bu meyvenin. Almanya’da tanesini 3 Euro verip alıyorduk. Antioksidan özelliği ve birçok vitamin değerinin yanında gözlere çok faydası var. Göz kapaklarının altındaki kırışıklıkları önlüyor. Özellikle bayanlardan büyük talep var. Ben reçelini de yapıyor. Müthiş bir reçel oluyor bundan. Benim bahçemde 9-10 ağacım var şimdi ve yaklaşık 300 kilo toplayacağım. Siparişle gönderiyorum meyveleri. Bu mahsül; İzmir, Adana ve Rusya’ya gidecek. Müşterileri hazır. Herkes kolayca yetiştirebilir. İsteyenlere de fidan verebilirim” dedi.

 

AdminAdmin