SİYASET
Giriş Tarihi : 28-01-2023 21:07   Güncelleme : 28-01-2023 21:10

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Samsun'da

Meral Akşener, partisinin 3. olağan il kongresine katılmak için Samsun'a geldi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Samsun'da

Meral Akşener, partisinin 3. olağan il kongresine katılmak için Samsun'a geldi. 2 başkan adayının yarıştığı kongrede ilk önce başkan adayı Önder Fatih Şenol, daha sonra da mevcut il başkanı ve başkan adayı Hasan Aksoy, partililere seslendi. Adayların konuşmasının ardından kürsüye çıkan Akşener, açıklamalarda bulundu.

"BEDAVADAN BAŞBAKANLIK İSTEMİYORUM"

Başbakan olacağını ifade eden Meral Akşener, “Bu seçimden İYİ Parti 1’inci çıkmalıdır. Ben bedavadan başbakanlık istemiyorum. Kimseyle pazarlık etmedim, etmem. Biz bunu hak edeceğiz. İYİ Parti 1’inci parti çıkacak. Kurulduğumuzda seçime gittiğimizde bir şey değişti her şey değiştiyse bu ülkede. 1’inci parti çıktığımızda nelerin değişeceğini hayal edin. Bu ülkeye borcumuz var. Bu millete borcumuz var. İYİ Parti Atatürk için, Cumhuriyet için, kadınlar, çocuklar, çevremiz, doğamız, ormanlarımız için birinci parti çıkmalıdır. Biz bu yola sandalye değil ayakkabı eskiteceğiz sözüyle çıktık. 20 Ocak 2020’den sonra Türkiye’yi 2 defa ilçe ilçe il il dolaştım, dolaşmaya devam edeceğim. Sizler de her gönüle, her eve girecek ver dertleri dinleyeceksiniz” diye konuştu.

BAŞÖRTÜSÜ VE HELALLEŞME KONUSU

Başörtüsü ve helalleşme konusuna da değinen Genel Başkan Akşener, “Başörtüsüyle ilgili bir mevzu çıktı ortaya. Kılıçdaroğlu başörtüsüyle ilgili bir kanun teklifi verdi. 'Helalleşme' çerçevesi içerisinde olduğunu iddia etti. Erdoğan bunu kendine pas olarak aldığını iddia etti. ‘Kılıçdaroğlu bana pas attı, ben bunu gole çevireceğim’ dedi. 28 Şubat’ta acı çeken kadınların ailelerin o acısı, haksızlığa uğramanın getirdiği ruh dünyası seni bu ülkede 20 yıl iktidar etti. Sana ‘Milletin adamı’ dendi. Ey Erdoğan; meğerse tüm bunlar pasmış ve gole çevrilmesi gerekirmiş. O dönemde 2 başörtülü kızın halasıydım. O dönemde kızların neler çektiğini bilir misin? Elbette bilirsin ama unuttun. Senin için güç, gol atmak her şey oldu. Bir gol atmak için döndüler anayasa metni getirdiler. CHP ile görüştük, DEVA partisi ile birlikte ortak bir düzeltme yaptık. Çünkü gol atmak için o kadar yalap şalap, özensiz, dikkatsiz bir anayasa maddesi hazırlanmış ki iktidar değiştiği takdirde ya da harp, darp olduğu takdirde, iktidar değiştiğinde bizden bahsetmiyorum. Birileri çıkıp, ‘Sen siyasi nedenlerle başını örtüyorsun, aç bakalım başını’ diyebilecekleri bir madde yazmışlar. Biz de, ‘Başını örten veya örtmeyen kıyafetindeki tercihlerin bir kadının başından ve üzerinden bahsediyorum tercihleri hiçbir şekilde sorgulanamaz’ düzeltmesini yaptık. Toplasan 3 cümle ekledik. Düzeltmek için bunu yaptık. Komisyonda AK Parti ve MHP oybirliği ile iptal etti. Gördük ki bunların derdi problemi çözmek değilmiş. Dertleri meseleyi kalıcı bir şekilde yani karşılıklı bir rövanş meselesi olmaktan çıkarmak değilmiş” şeklinde konuştu.

"BAŞBAKAN OLACAĞIM"

Konuşmasının sonunda yeniden başbakanlık vurgusu yapan Meral Akşener, “İYİ Parti bu seçimde birinci parti olmak mecburiyetindedir. Evet, ben başbakan olacağım. Böyle dediğim için herkesin siniri bozuluyor. Sinirleri bozulmaya devam etsinler muhteremlerim. Başbakan olacağım ama birinci partinin genel başkanı olarak başbakan olacağım. Bu ülkenin yeniden bir biriyle sarılan, görüşen, şucu-bucu demeden, bu ülkenin seçmeninin velinimet olması için İYİ Parti’nin birinci olması şarttır. 14 Mayıs’ta seçime gitme kararı aldılar ve az bir zaman kaldı. Çok çalıştınız ve yoruldunuz ama son bir kez hep birlikte irademizi, canımızı, ciğerimizi her şeyimizi ortaya koyarak, çalışmak mecburiyetimiz var. İYİ Parti, benim ya da sizin için değil ülke için, kadınlar, gençler, çocuklar, toprağımız için ve yakılan ormanlarımız için kurtaran şehir Samsun, Atatürk için İYİ Parti’nin birinci parti olması gerekiyor. Sizlere olan inancım tamdır” ifadelerini kullandı.

Akşener, sözlerini şöyle tamamladı;

Geçmişimiz, bugünümüzün ve yarınımızın teminatıdır. Biz cebimizden harcayarak bugünlere geldik. Yan gelip yatanlara inat, çocuklarımızın rızkını ortaya koyarak buraya geldik. Dayak yemeyi göze alarak, öldürülmeyi göze alarak bugünlere geldik. Eğer Sinan Ateş gibi gençlerimizin katledikten sonra tek adam rejiminde hala failleri bulunamıyorsa; Sinan Ateş'ler için bir daha Sinan Ateş'ler katledilmesin diye birinci parti olmak mecburiyetimiz var bizim. Ve olacağız inşallah. Bu derece o derece çalışacağız inşallah. Mutlu, zengin, refah içerisinde bir Türkiye için İYİ Parti birinci parti olacak inşallah.  Size inancım tamdır, size güvenim tamdır ve bu kongrenin hayırlara vesile olmasını diliyorum. Karşımda Ömer kardeşim oturuyor. Allah ondan razı olsun. İbrahim Özyer kardeşimi cenab-ı hak inşallah cennete buluştursun hepimizle. 

ADAYLARLA POZ VERDİ

"Ben iki başkan adayı arkadaşımı buraya çağırıyorum şimdi. Dostluk içinde kaybedenin olmadığı bir kongre olacağına inanıyorum öyle olmasını da istiyorum. Evet, sizin en doğru tercihi yapacağınıza inancım tamdır. Öyle de olsun " Genel Başkan Meral Akşener adaylar Hasan Aksoy ve Önder Fatih Şenol ile ele ele poz verdi. 

Konuşmasının ardından her iki başkan adayıyla da poz veren Akşener, daha sonra havayoluyla Samsun’dan ayrıldı.

AdminAdmin