SİYASET
Giriş Tarihi : 17-12-2022 11:43   Güncelleme : 20-12-2022 21:26

Kavgalarla, yaramalarla ve yoğun tartışmalarla 2023 yılı Bütçemiz’ i geride bıraktık

4.8 Trilyon liralık dev bütçe görüşmeleri, kavgalar, tartışmalar ve kürsüye yürümelerle sona erdi. Akıllarda ise sadece, AK Partili Milletvekili Zafer Işık’ın saldırdığı ve yaraladığı İYİ Parti Trabzon Millet Vekili Hüseyin Örs olayı kalacak.

Kavgalarla, yaramalarla ve yoğun tartışmalarla 2023 yılı Bütçemiz’ i geride bıraktık

NOKTA

ERDEM NOYAN

Kavgalarla, yaramalarla ve yoğun tartışmalarla 2023 yılı Bütçemiz’ i geride bıraktık. Gerçekten uzun yıllar hafızalardan silinmeyecek bir Bütçe görüşmeleri oldu. Tabi yaklaşık bir ay süren görüşmelerde bütçenin  ‘’ EN’’ leri olduğu kadar kavgaları da dikkatleri üzerinde topladı.

Sevgili okuyucular uzun yıllardır Bütçe görüşmelerini izlerim, o meşhur yıllar yani Demirel’ li, Özal’ lı, Erbakan’ lı, Ecevit’ li yıllardaki bütçe görüşmeleri bir başkaydı. O tarihlerde de de tartışmalar ve kavgalar olurdu ancak galiba o tartışmalar daha seviyeli ve adeta ders verir nitelik te olurdu.

Hatırlıyorum Demirel’ li, Özal’ lı ve Erbakan’ lı yıllardaki bütçe tartışmalarını inanın kürsüdeki konuşmaları çok akıl dolu iğnelemelere ve adeta ders verir nitelikte olurdu. Şu an yaşıyor gibi oluyorum o yılları hiç unutmam ANAP hükümeti iş başında, Demirel muhalefet lideri, o yıl bütçe görüşmeleri yapılıyor, Meclis genel kurulu gene hararetli, atışmalar, sataşmalar, kürsüye yürümeler, ancak Demirel’de Özal’da grubuna hakim ve iki liderde adeta Ekonomi dersi veriyor, gruplar, liderleri kürsüye çıktığı zaman salondan çıt çıkmıyor, tabi ki karşılıklı sataşmalar oluyor, ancak bütçe görüşmelerinden çıkınca liderler Meclis kulislerinde karşılaştıkları an bir birlerine son derece nezaket içinde selam veriyor, hal hatır soruyor, şimdi öylemi. ?

Evet sevgili okuyucular gelelim biz bu günlere ve 2023’ün bütçesine, yukarda belirttiğim gibi dün görüşmeleri sona eren 2023 bütçesi anılardan silinmeyecek olaylarla dolu. Tabi bütün bu tartışmalar arasında gözden kaçmayan güzel olaylarda oluyor. Mesela bütçe görüşmelerinde sıcak atışmalar, karşılıklı espiri’ ler de gırla gidiyor. Özellikle görevli Milletvekilleri hem komisyon aşamasında, hem de genel Kurul görüşmelerinde dikkatleri üzerlerinde toplamayı bildiler. Gerek konuşmaları gerekse ilgili Bakanları sıkıntıya sokan soruları ile.

Bir ay boyunca neredeyse yerlerinden hiç kalkmayan adeta nöbetçi vekiller gibi sürekli salonda yerlerinde oturan milletvekilleri de var, Meclis’ de Grubu bulunan partilerin Bütçe görüşmelerinde görevli ve ön plana çıkan vekilleri,  hemen hemen bütün Bakanlık Bütçelerinde yer alıp konuşma yapan ve tartışan adeta nöbet tutan vekillerin konuşma ve disiplinli tutumları da tutanaklarda yerlerini aldı.

İş de sevgili okuyucular, diğer Bütçe komisyonu üyeleri kusura bakmasın bütçenin en devamlı üyelerinden ikişer tanesinin isimlerini vereceğim. Bütçe görüşmelerinin özellikle Komisyon bölümünde sabah 09’dan itibaren devamlı öğrenci gibi, salonda yerleri alan Milletvekilleri,  CHP adına eski Maliye Bakanı ve Konya Milletvekili Abdul latif Şener, Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, AK Parti adına Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir ve Cemal Öztürk ,İyi Parti adına Erzurum Milletvekili Naci İlhan, Ankara Milletvekili ve eski Merkez Başkanı Durmuş Yılmaz MHP adına İzmir Milletvekili Tamer Osmanoğlu ve HDP adına Garo Paylan ile Adana Milletvekili Meral Danış Bektaş dikkatleri üzerinde topladı.

Ever sevgili okuyucular özellikle AK Partililer tarafından yüz yılın bütçesi diye taktim edilen 4,5 Trilyon lira olarak açıklanan 2023 yılı Genel bütçesinde Tarımdan, sağlığa, Eğitimden Çevreye kadar birçok alanda önemli yatırımlar ön görülüyor, İktidarın yüz yıl projesi olarak taktim ettiği 2023 yılı bütçesi muhalefet tarafından da’’ sefalet ‘’ bütçesi olarak adlandırılıyor. Bu bütçede en fazla paylardan biriside tarıma ayrıldı. 2022 yılında tarıma ayrılan pay 39 milyar iken 2023 bütçesin de bu pay iki misli artırılarak 80 milyara çıkartıldı.

İş de böyle, bir çok bakımdan dikkatleri üzerinde toplayan 2023 yılı genel bütçesi kavgalarıyla, tartışmalarıyla, itişip kalkışmasıyla uzun yıllar unutulmayacak bir bütçe oldu. İktidarın en büyük iddiası gelecek yüzyılın bütçesi olarak adlandırılırken, muhalefet ise  bu bütçenin AK Partinin son bütçesi olarak adlandırdığı görüldü.

AdminAdmin