SİYASET
Giriş Tarihi : 25-02-2023 09:45   Güncelleme : 25-02-2023 13:53

Kılıçdaroğlu: Barınma hakkı ile tehdit ediyorlar

Sosyal medyadan videolu açıklama yapan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, "Bu saatten sonra korkmamız gereken tek şey, korkunun kendisidir" dedi.

Kılıçdaroğlu: Barınma hakkı ile tehdit ediyorlar

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabından videoyla açıklama yaptı. Kılıçdaroğlu, "Bu saatten sonra korkmamız gereken tek şey, korkunun kendisidir" ifadelerini kullandı.

"Çok zor bir zaman sürecinden geçiyoruz ve hepimiz acımızı farklı şekillerde yaşıyoruz. Günlerdir depremi konuşuyoruz" diyen Kılıçdaroğlu, "Aklımız hep bölgede. Boğazımızdan geçen her lokmanın vicdan azabını çekiyoruz. Lokma ya lokma... Saraylılar mütevazi lokmalarımızı boğazımıza dizdi. İçimizde çok acı biriktirdik, bir insanın kaldıramayacağı kadar acı" şeklinde konuştu.

Herkesin depremler nedeniyle endişeli olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, "Ne zaman işler bundan daha kötüye gidemez diye düşünsek, daha da kötüye gidebileceğini her yıl bize gösterdiler. Bugün kaybettiklerimiz için kederliyiz. Ama açık konuşalım sevdiklerimiz için de çok kaygılıyız. Ya daha da kötüsü olursa diye düşünüp duruyoruz. Evet, 84 milyonluk koca bir ülke ruhsal olarak o enkazın altında kaldı" dedi.

Çocukların durumuna dikkat çeken Kılıçdaroğlu, "Bakın unutuyoruz ama günlerdir bu yaşadığımız felaketin yükünü küçük çocuklarımızın omuzlarına da yükledik. Anne babalarının düştüğü hali gördüler, onların çaresizliğini gördüler. Genç anne ve babalara sesleniyorum: Biliyorum çok zor, başta yapamadık ama en azından bu saatten sonra çocuklarımızın yanında ne konuştuğumuza dikkat etmemiz lazım ki onların taze zihinlerinde daha büyük yaralar açmayalım" şeklinde konuştu.

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satır başları şöyle:

'İNSANLAR CAN ÇEKİŞİRKEN SEÇİM STRATEJİSİ TELAŞINA DÜŞTÜLER'

"Peki bunlar olurken saraylılar ve karanlık propaganda başkanlığı ne yaptı? Oturup seçim kampanyasını nasıl değiştireceği düşündü. 20 yıldır deprem konusunda hiçbir şey yapmayan bu iktidar, insanlar molozlar altında can çekişirken yine acılardan siyasi rant devşirmenin seçim stratejisinin telaşına düştü."

'HİÇ UTANMADILAR'

"100 milyon tonluk moloz yığını varken, o molozların altında insanımız cansız yatarken, asbest varken, zehir varken, toz varken onlar konut pazarlama işine giriştiler. Çünkü tek dertleri seçim, varsa yoksa seçim. 'Türkiye'nin Yüzyılı' sloganından 'Yüzyılın Felaketi' sloganına geçişleri, emin olun göz kırpma süresinde oldu. Vallahi hiç de utanmadılar."

'TÜRKİYE'NİN YÜZYILI FELAKETİN YÜZYILI OLDU'

"Dünyanın bu yüzyılı bizimdir iddiasıyla yola çıkan bu zevat, depremin 19'uncu gününde hala vatandaşına çadır götüremedi. Covid-19 sırasında 5 maskeyi dağıtamadı. Orman yangınında uçak kaldıramadı, doğal olarak ekonomiyi batırdı. 'Türkiye'nin Yüzyılı' oldu mu size 'Felaketin Yüzyılı'. Evet oldu."

'MESAJIMI HERKESİN DUYMAYACAĞINI BİLİYORUM'

"Mesajımın herkes tarafından duyulamayacağını biliyorum çünkü derinden bölünmüş bir ülkede yaşıyoruz. Ancak ben yine de anlatacağım. Aslında insanları konut vaadi görüntüsü altında tehdit ediyorlar. 'Bak biz gidersek, siz bize 1 sene daha vermezseniz evsiz barksız kalırsınız' diyorlar. Açıkça söylüyorum: Yalan söylüyorlar. En basit insan hakkı olan barınma hakkı üzerinden insanımızı tehdit ediyorlar. Yaptıkları bu. Çünkü şantajcı bunlar."

'HİÇ KİMSE KORKUYA TESLİM OLMASIN'

"Sevgili halkım, bu saatten sonra korkmamız gereken tek şey, korkunun kendisidir. Hiç kimse korkuya teslim olmamalıdır. Unutmayın kimse sizi barınma hakkı üzerinden tehdit edemez. Tabii ki barınma sorunu çözülecek, tabii ki konutlar yapılacak, tabii ki depremde evsiz kalmış her vatandaşımız yeni evine kavuşacak. O molozların altında aileler kaldı, binlerce aile. Erdoğan iki beton dökecek, bu bitecek, bu mu yani? Böyle kandırabileceğini sanıyor milletimizi. Bunların kafası şunu almıyor: Milletimizi barınma ile tehdit edecek kadar aciz bir duruma sürüklenmelerine asla izin vermeyeceğiz."

 

ETİKETLER:

Kemal Kılıçdaroğlu

AdminAdmin