KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 30-06-2024 15:22   Güncelleme : 30-06-2024 15:45

MUĞLA, YÖRÜK TÜRKMEN FESTİVALİ'NE HAZIRLANIYOR

Yörük ve Türkmen kültürünü araştırmak, yaşatmak, geliştirmek ve geleneklerin gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla bu yıl 15. uncusu düzenlenecek olan Uluslararası Yörük Türkmen Şenliği, Yörük Obaları Derneği tarafından 6-7Temmuz Cumartesi günü Düzeyn Yaylası’nda yapılacaktır.

MUĞLA, YÖRÜK TÜRKMEN FESTİVALİ'NE HAZIRLANIYOR

İmdat HABİP/MUĞLA

Bu sene 15.üncü Uluslararası Muğla Yörük Türkmen Toyu’nu yapacaklarını ifade eden Muğla Yörük Obaları Derneği Başkanı Orhan Akcan, "Çok geniş bir program hazırladık. Bizim derneğimiz Türkiye genelindeki derneklerin içinde belirlenen değil belirleyen konumda artık. Bu Muğla’mızın gururu artık. Bu sen yükümüz biraz daha ağır biz bunun bilincinde hareket ediyoruz. Bizim İstanbul, Bursa, İzmir ve Denizli çok güçlü bir Muğlalılar Derneğimiz var. İstişarelerimiz sonucunda hemşerilerimizde bu renkli kültürü tatsınlar diye onları buraya davet ettik. Etkinliğimiz 2 gün sürecek. 6 Temmuz'da başlayan Türkan Saylan Çağdaş Yaşam Merkezinde Yörükler ve Türk Dünyası Paneli düzenleyeceğiz.

“MUĞLALI HEMŞERİLERİMİZİ HAFTA SONU YAPILACAK TOY’A DAVET EDİYORUZ”

Cumartesi akşamı Düzeyn Yaylasında ocak yakılacağını kaydeden Başkan Akcan, “Türklerde ocak ısınma ve aydınlanma için değil aynı zamanda da dua ederken bile ocağın tütsün derler beddua ederken de ocağın sönsün derler. Onun bilinciyle biz Türklerde ocak kültürü önemli.

7 Temmuz Pazar günü yerel sanatçılar saat 10.00 gibi program başlıyor, yerel sanatçılar, zeybek oyun grupları, İzmir’den ve Fethiye’den çok güçlü bir oyun ekibi gelecek. Her zaman söylüyoruz, zeybek bizim, horon bizim, halay bizim. Biz hepsini burada harmanlayacağız. Bunun yanında Yörük göçümüz var yaylada. Yaklaşık 50 ilden katılım var. Pehlivan güreşi, ağalık seçimi yapılacak.

Muğlalı hemşerilerimizi hafta sonu yapılacak Toy’a davet ediyoruz. Bu dernek tüm Muğla’mızın derneği” dedi.

MUĞLA YÖRÜK TÜRKMEN ŞENLİĞİ’NİN MARKA TESCİL BELGESİNİN ALINDI

Muğla Yörük Türkmen Şenliği’nin Marka Tescil Belgesinin alındığını ifade eden Başkan Akcan, “Biz bu işi yaparken yıllardır savunduğumuz yönü akademik bir yönü olsun yani her yıl toy yapıp ta herkes evine gitmesin. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde Yörük Türkmen Araştırma Merkezi kuruldu. Bu araştırma merkezin yapılan tüm toyların, paneller ve çalışmalar yazıldı ve kayıt altın alındı. Bugüne kadar 3 kitap çıkarıldı. 4. Kitabı çalışıyoruz. Bunu yaparken de bu işin bir resmi bir iş olsun dedik. Türk Patent Enstitüsünden marka tescil belgesi aldık” dedi.

NİHAT ALPARSLANNİHAT ALPARSLAN