DÜNYA
Giriş Tarihi : 24-04-2023 12:23

Rusya ve G7 ülkeleri arasında tahıl anlaşması krizi!

Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitri Medvedev, G7 ülkelerinin Rusya'ya ihracat yasağının, tahıl anlaşması ve diğer pek çok şeyi sona erdirebileceğini belirtti.

Rusya ve G7 ülkeleri arasında tahıl anlaşması krizi!

Türkiye, BM, Rusya ve Ukrayna, Şubat 2022'de Rusya-Ukrayna savaşının başlamasının ardından durdurulan Ukrayna'daki tahıl ihracatının yeniden başlatılması için geçtiğimiz Temmuz ayında İstanbul'da bir anlaşma imzalamıştı.

Anlaşma bugüne kadar 28.3 milyon ton tahılın 900'den fazla gemiyle ihtiyaç sahibi ülkelere güvenli bir şekilde ulaştırılmasını sağladı.

Anlaşma yenilenmezse 18 Mayıs'ta sona erecek.

TAHIL KRİZİ BÜYÜYOR

G7 ülkelerinin Rusya'ya yönelik yeni yaptırımlar kapsamında neredeyse tüm ihracatın yasaklamayı planlamasının ardından Rusya Güvenlik Konseyi Başkanı Dmitry Medvedev bunun tahıl anlaşmasının sonu anlamına geleceğini söyledi. G7 ülkeleri ise tahıl anlaşmasının 'uzatılması, tam olarak uygulanması ve genişletilmesi' çağrısında bulundu.

Bloomberg'ün haberine göre Japon hükümet yetkilisi Cuma günü yaptığı açıklamada, G7 ülkelerinin Rusya'ya yönelik yeni yaptırımlar kapsamında neredeyse tüm ihracatın yasaklandığı bir uygulamaya geçişi tartıştıklarını duyurmuştu.

İHRACAT YASAĞI, TAHIL ANLAŞMASINI SONA ERDİREBİLİR

Rusya Güvenlik Konseyi Başkanı Dmitry Medvedev ise G7 ülkelerinin açıklamalarına yanıt verdi.

Medvedev Pazar günü yaptığı açıklamada G7 ülkelerinin Rusya'ya ihracatı tamamen yasaklamaya karar vermesi halinde Karadeniz Tahıl Girişimini sonlandıracağı uyarısında bulundu.

Medvedev, Telegram üzerinden yayınladığı mesajda böyle bir yasak fikrinin 'harika olduğunu çünkü bunun G7 için hassas kategorilerdeki ithalatının da durdurulması anlamına geldiğini' söyledi. Medvedev, "Bu durumda onlar için tahıl anlaşması ve ihtiyaç duydukları çok daha fazla şey sona erecek" dedi.

G7 ÜLKELERİNDEN JET YANIT

Medvedev'e yanıt olarak ise G7 ülkeleri aynı gün, tahıl anlaşmasının 'uzatılması, tam olarak uygulanması ve genişletilmesi' çağrısında bulundu.

Politico'nun haberine göre Japonya'nın Miyazaki kentinde iki gün süren toplantının ardından G7 bakanları anlaşmanın önemini kabul etti. Bakanlar yayınladıkları bildiride "Karadeniz Tahıl Girişimi'nin genişletilmesini, tam olarak uygulanmasını ve yaygınlaştırılmasını güçlü bir şekilde destekliyoruz" dedi.

AdminAdmin