SİYASET
Giriş Tarihi : 01-01-2023 12:28   Güncelleme : 03-01-2023 10:05

Seçimler ne Zaman Yapılacak?

Biz içerde seçim tarihlerini tartışa duralım Avrupa Basını seçimlerin 14 Mayıs’ da yapılacağı iddiasında bulundu. Bu iddialarını da Bahçeli- Erdoğan görüşmesine bağladı.

Seçimler ne Zaman Yapılacak?

NOKTA

ERDEM NOYAN.

Biz içerde seçim tarihlerini tartışa duralım, Avrupa seçim tarihimize son noktayı koydu bile. Gerçek den inanılır gibi değil, biz seçim Mayıs’ damı olsun yoksa zamanında mı olsun diye tartışırken Avrupa’nın saygın kuruluşları seçimlerin 30 Nisan Pazar günü yapılacağını, Cumhurbaşkanlığı seçiminin birinci turda sonuçlanmazsa, ikinci tur seçiminin ise 14 Mayıs Pazar günü yapılacağını iddia ettiler. Bu iddialarını da Bahçeli- Erdoğan buluşmasına bağladılar.

Sevgili okuyucular gerçek den bu konuda Avrupa’da ortaya atılan seçim tahminleri akla yakın gibi geliyor, zira Mayıs ve Haziran ayında ülkemizde çok yoğun programlar var. Mesela Üniversite sınavları son dakika değişikliği olmazsa 18-19 Haziran tarihlerinde yapılacak, ayrıca kurban bayramı ise 29 Haziran tarihinde başlayıp 2 Temmuz tarihinde bitecek.

Bu da oluyor ki daha önceden belirtilen 18 Haziran seçim tarihi, 18-19 Haziran tarihlerindeki Üniversite sınavlarına denk geldiği için aksine bir karar alınmazsa zor gibi gözüküyor. Seçimler için 11 Haziran uygun gibi gözüküyor ancak, 11 Haziran’da seçimler yapılırsa ve birinci turda sonuç alınamazsa o taktir de ikinci tur seçimler 18 Haziran 2023 Pazar gününe kalıyor,  bu kez seçimler,18 Haziran Pazar günü yapılması gereken Üniversite sınavlarına denk geliyor.

Sevgili okuyucular bu da gösteriyor ki 2023 Mayıs ayının ikinci yarısından, Haziran ayı sonuna kadar seçimleri yapmak biraz zor gözüküyor, zira bu tarihler takvim bakımından dolu gibi gözüküyor. Şimdi geriye Avrupa medyasının iddia ettiği gibi seçimler için 30 Nisan Pazar, şayet birinci turda sonuç alınmaz sa ikinci turun 14 Mayıs’ da yapılması akla yatkın geliyor.

Bir başka bakışla, yukarda sıraladığımız takvim Avrupa basının iddiasına göre bir takvim. Almanya medyasına göre, seçim takvimiz önceki gün yapılan ve bir yaş gününe denk getirilen Erdoğan ve Bahçeli görüşmesine bağlanıyor. Bizim medya burada biraz of sayıt’ a düşmüş gibi, elin medyası Bahçeli- Erdoğan görüşmesinin perde arkasını verirken biz maalesef yaya kalmış gibi gözüküyoruz.

Zira alman medyasına göre, iki lider arasındaki görüşme Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Bahçeli için düzenlediği sürpriz yaş günü partisine denk getirmesi bir tesadüf değil, burada bir taşla iki kuşu vurmaktı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hesabı, burada da başarılı olmuş gibi gözüküyor Erdoğan.

Alman medyası anlaşılan, kesilen yaş günü pastasıyla değil, görüşmenin içeriği ile meşgul olmuş. Zira Alman medyasına göre doğru olan, Bahçeli- Erdoğan görüşmesinde takvimin yoğun olması nedeniyle seçimler için en uygun tarihin 30 Nisan Pazar günü, birinci turdan sonuç alınmazsa ikinci turun 14 Mayıs tarihinde yapılması bilgisiydi.

Sevgili okuyucular bana da Alman medyasının tezi akla yatkın gibi gözüküyor, bende Alman medyası’ nın iddia ettiği gibi, takvimin sıkışıklığı nedeniyle uygun tarihin 14 Mayıs olduğunu söylemek isterim. Tabi burada Cumhur ittifakının kararı önemli, bakarsınız seçimleri sürpriz bir kararlaMart ayına çekiverirler o taktirde Avrupa ve özellikle Alman medyası şapa oturmuş gibi olur. Bekleyelim görelim bakalım.

AdminAdmin