SAĞLIK
Giriş Tarihi : 18-10-2022 07:43   Güncelleme : 18-10-2022 07:52

Uğur Şahin: mRNA kanser aşısı için tarih verdi

BioNTech'in kurucuları Uğur Şahin ve Özlem Türeci, yüzyılın hastalığı kanseri hedef alan mRNA aşılarının 2030 yılına kadar hazır olabileceğini müjdeledi.

Uğur Şahin: mRNA kanser aşısı için tarih verdi

Dünyada milyonlarca insanın ölmesine neden olan ve birçok kalıtsal hastalık bırakan koronavirüs (Kovid-19) ile mücadelede bir dönüm noktası olan aşıyı bulan BioNTech’in kurucuları Uğur Şahin ve Özlem Türeci, kanseri hedef alan mRNA aşıların 2030’a kadar hazır olabileceğini söyledi.

BBC Sunday’e konuk olan Uğur Şahin ve Özlem Türeci, Kovid-19’a karşı kullanılan Pfizer-BioNTech üretimi mRNA aşılarındna bahsetti.

Prof. Türeci, Kovid aşısı için kullanılan mRNA teknolojisinin, kanser hücrelerini hedef almak için kullanılabileceğini söyledi. mRNA temelli kanser aşılarının ne zaman hazır olabileceğine ilişkin soruyu yanıtlayan Prof. Şahin “2030’dan önce erişilebilir” dedi.


mRNA Kovid aşıları, Hedeflenen mikroorganizmanın antikor oluşturan antijenik yapısının mRNA’sını içeriyor. Açılımı mesajcı ribonükleik asit olan mRNA, sentetik RNA moleküllerini insan hücrelerine transfer eden yeni bir aşı türü. Burada genetik malzemenin nakli (transfeksiyon) söz konusu.

RNA, hücrenin içine girdikten sonra mRNA olarak çalışıyor ve hücreyi yeniden programlayarak, hücrenin normalde patojen (örneğin virüs) veya kanser hücreleri tarafından üretilen yabancı proteini üretmesini sağlıyor.

KLİNİK TESTLERE BAŞLANDI

BioNTech, Kovid-19 salgınından önce mRNA kanser aşıları üzerinde çalışıyordu. Salgınla birlikte çalışmalarını Kovid aşısına odaklayan şirket, şimdi yeniden kanser aşısında klinik testlere başladı.

Türeci, kanser aşısı çalışmalarında bir kesinlikten bahsedilemeyeceğini söyleyerek “Bilim insanları olarak bir kansere çare bulduk demekten her zaman çekiniyoruz. Birçok dönüm noktası oldu ve üzerinde çalışmaya devam ediyoruz.” dedi.

AdminAdmin