SİYASET
Giriş Tarihi : 19-07-2021 20:27   Güncelleme : 20-07-2021 21:14

Erdoğan: Kuzey Kıbrıs'ta cumhurbaşkanlığı külliyesi ve yeni parlamento inşaatı yakında başlayacak

Kıbrıs Barış Harekatı'nın 47'nci yıl dönümü dolayısıyla KKTC'de Cumhuriyet Meclisi Özel Oturumu'nda milletvekillerine hitap etti. Erdoğan, Kuzey Kıbrıs'ta yeni cumhurbaşkanlığı külliyesi ve parlamento binasının inşaatına yakın zamanda başlanacağını duyurdu.

Erdoğan: Kuzey Kıbrıs'ta cumhurbaşkanlığı külliyesi ve yeni parlamento inşaatı yakında başlayacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kıbrıs Barış Harekatı'nın 47'nci yıl dönümü dolayısıyla Cumhuriyet Meclisi Özel Oturumunda konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmalarından satır başları şöyle:

"Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ile ilgili adımın proje çalışmaları bitti ve inşasına da inşallah yakında başlıyoruz.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Devlet olmanın işte ifadesi budur. Bu projeyi hayata geçirerek, nasıl bir Kuzey Kıbrıs devleti varmış birilerinin görmesi lazım.

KKTC'nin ilan edildiği bu tarihi binanın da müze haline getirilerek yeni nesillere bırakılmasının isabetli olacağını düşünüyorum.

Lefkoşa'daki Metehan bölgesinde 500 dönüm arazi içinde parlamento binasının da olduğu külliyelerin yanı sıra millet bahçesi de yapılacak.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar tarafından Cenevre'de sunulan öneriye desteğimiz tamdır. Taviz vermeyiz, veremeyiz.

Rum tarafının Kıbrıs müzakerelerindeki tavrına artık bizim inanmamız, bir 50 yıl daha kaybetmemiz mümkün değildir."

Tarih ve bu süreçte acı şekilde edindiğimiz tecrübeler, Rum tarafının ortaklık devleti kurmak gibi bir niyetinin olmadığını açık ve net biçimde herkese öğretmiştir.

Her ne kadar bizlerin burada sergilediği birlik, beraberlik, kardeşlik iklimi Amerika'da birilerini rahatsız etmiş olsa da, biz bu yolda kararlılıkla yürüyeceğiz.

Kıbrıs'ta adil, kalıcı, sürdürülebilir çözüm, ancak ve ancak Ada'nın gerçeklerini esas alan bir yaklaşım olabilir.

Kıbrıs davası büyük bir davadır. Bu dava, tarihiyle büyük, vicdanıyla büyük, mücadelesiyle büyük, 1974'te yazdığı kahramanlık destanıyla büyük bir milletin davasıdır.

EOKA terör örgütü eliyle, komşusu Türklerin ırzına, canına, malına kastetmekten çekinmeyen Rumlar, Kıbrıs Türklerini hiçbir zaman eşit ortakları olarak görmemiştir.

Birlik ve beraberliğimizi hedef alan belli çevrelerin, kardeşlik gölümüze fitne mayası çalmasına müsaade etmeyeceğiz.

"BU DAVANIN SAHİBİ ŞEHİTLERİMİZ, GAZİLERİMİZDİR"

KKTC'nin varlığı ve birliği her türlü siyasi mülahazanın üzerindedir.

Kimi gafillerin zehirli ayrılık oklarını Kıbrıs Türk halkının kalbine saplamasına fırsat vermeyeceğiz."

Sırtlarını dayadıkları güçlere güvenerek Kıbrıs Türkü'nü yok edeceklerini sananlar, karşılarında Kıbrıs Türk halkının çelikten iradesini buldular.

Kıbrıs davasının sahibi, yavru vatanıyla, anavatanıyla, büyük Türk milletinin tamamıdır. Bu davanın sahibi şehitlerimiz, gazilerimizdir."

 

ETİKETLER:

Recep Tayyip Erdoğan , Kıbrıs Barış Harekatı , KKTC