KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 05-10-2021 20:25   Güncelleme : 09-10-2021 18:05

2 bin yıllık beddua! Kocaeli'de köyün ortasında duruyor

2 bin yıllık beddua! Kocaeli'de köyün ortasında duruyor

M.Ö. 3 bin yılından itibaren yaşamın sürdüğü Kocaeli`de, Şemsettin isimli köyün meydanında tarihten izler taşıyan 2 bin yıllık lahit bulunuyor.
 

 

2 bin yıllık beddua! Kocaeli'de köyün ortasında duruyor 228

Bozulmayan yapısı ve küçük odasıyla asırlara meydan okuyan lahdin kitabesinde ise anlamı dikkat çeken Grekçe yazılar yer alıyor.
 

2 bin yıllık beddua! Kocaeli'de köyün ortasında duruyor 338

2009 yılında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan çalışma ile tescillenen, yüksek platform üzerine kurulu Roma lahdinin üzerinde de Grekçe yazılan kitabe yer alıyor.
 

2 bin yıllık beddua! Kocaeli'de köyün ortasında duruyor 448

Şimdilerde çocukların oyun alanı haline gelen lahdin kitabesinde, "Ben Romalı kadın Oktabia. Nicomedia (Antik İzmit) ve çevresinde mutlu bir hayat sürdüm.
 

2 bin yıllık beddua! Kocaeli'de köyün ortasında duruyor 558

İyi evlilikler yaptım, güzel çocuklar doğurdum. Her kim ki benim bu lahdimi açar, bedenimi rahatsız eder ve ziynetlerimi çalarsa, en yakın Roma lejyonuna 40 bin gümüş sikke ödeyecektir ve tanrıların bütün laneti de sonsuza kadar onun olsun. Ve siz hayatta olanlar iyi yaşayın, güzel yaşayın, sizlere selam olsun" ifadeleri yer alıyor.

2 bin yıllık beddua! Kocaeli'de köyün ortasında duruyor 668

Şemsettin Köyünün tarihi bir yer olduğunu söyleyen vatandaş İlhan Kazancıoğlu (67), "Köyümüzün Bizans döneminde inşa edildiği biliniyor. Romalılar da yaşamış, hatta Roma döneminde yapılan lahit bile var. Biz çocukluğumuzda lahidin içinde oyun oynardık, içeride oda gibi bir yer var. 

2 bin yıllık beddua! Kocaeli'de köyün ortasında duruyor 778

Hatta o odanın içinde bizim çocukluk dönemlerimizde kemik parçaları bile vardı. Bu lahidin imparatorun kızı içi yaptırıldığı söyleniyor. Ama o kişinin ne kemiği kalmış, ne de başka bir şeyi" dedi.

Kaynak: 2 bin yıllık beddua! Kocaeli'de köyün ortasında duruyor