DÜNYA
Giriş Tarihi : 13-06-2021 17:23   Güncelleme : 17-06-2021 07:36

Erdoğan: ABD sözleşmeye uymadı

NATO Zirvesi'ne katılmak üzere Belçika'nın başkenti Brüksel'e gidecek olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, "ABD sözleşmeye uymadı" dedi.

Erdoğan: ABD sözleşmeye uymadı

Atatürk Havalimanı'nda basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Savunma sanayisine yönelik birçok masa üstünde kalan konular var. Bunların da en önemlisi F-35 konusudur. Bu konuda Türkiye maalesef ahdini yerine getirdiği halde ahdini yerine getirmeyen, sözleşmeye uymayan bir Amerika vardır." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar:

"Önemli bir zirveye iştirak edeceğiz. NATO farklılaşan tehditler karşısında kendisini güncellerken yeni şartlara da uyum sağlıyor.

Türkiye olarak aynı anda birçok terör örgütüyle mücadeleyi yürütüyoruz."

AFRİN'DE HASTANEYE SALDIRI

"Dün Afrin'deki Şifa Hastanesi'ne yapılan saldırı, PKK'nın nasıl kalleş, vahşi bir örgüt olduğunu göstermiştir. 

Saldırıda hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah'tan rahmet, yaralılara şifa diliyorum."

"DÖKTÜKLERİ KANIN HESABINI SORACAĞIZ"

Ülkemizde masumları, Suriye'de sivilleri, Irak'ta Kürt kardeşlerimizi katleden bu alçaklardan döktükleri her damla kanın hesabını soracağız.

Türkiye olarak sadece terörle mücadele etmiyoruz aynı zamanda doğu-batı yönünde yoğun bir düzensiz göç baskısına da maruz kalıyoruz."

"SÖZLEŞMEYE UYMAYAN ABD VAR"

"Biden ile bizim göreve geldikten sonraki bu yüz yüze ilk görüşmemiz olacak ve birinci derecede Türkiye-Amerika ilişkilerini masaya yatırmamız gerekiyor.

(Biden ile) Görüşme alanımız çok geniş. Beklentimiz, amasız yaklaşımı ABD'den görmek."

"(Biden ile) Birçok dedikodular vesaire içeride dışarıda oldu, bunları geride bırakıp, neler yapabiliriz, neler yapacağız bunları konuşmamız lazım."

"(ABD ile) Savunma sanayisine yönelik birçok masa üstünde kalan konular var. Bunların da en önemlisi F-35 konusudur. Bu konuda Türkiye maalesef ahdini yerine getirdiği halde ahdini yerine getirmeyen, sözleşmeye uymayan bir Amerika vardır."

(ABD'nin Afganistan'dan çekilme hazırlığı) Burayı terk ettiği andan itibaren orada süreci devam ettirecek güvenilir tek ülke malum Türkiye."

MB REZERVLERİ

"100 milyar dolar seviyesine ulaşmış durumdayız."

MÜSİLAJ SORUNU

"77 noktada bin 700 metreküp müsilaj temizlenmiş durumda."