SİYASET
Giriş Tarihi : 09-05-2022 14:32   Güncelleme : 10-05-2022 20:22

NEDEN CUMHURBAŞKANINI DİNLEMİYORLAR.

Piyasalar alev alev yanıyor, üretici perişan, tüketici bu zamlar karşısında şaşkın, Cumhurbaşkanının ‘’haksız kazananların gözünün yaşına bakmayacağı ‘’ demesine rağmen ilgililer neden bu talimatı dikkate almıyor.

NEDEN CUMHURBAŞKANINI DİNLEMİYORLAR.

 

ERDEM NOYAN

Neden bu keyfi fiyat artışlarına bir dur diyen çıkmıyor, neden her geçen dakika, hatta her geçen saniye artan fiyatlara müdahale edilemiyor. Üstelik Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sürekli, haksız fiyat artışlarını yakından takip ediyoruz, bunlara göz açtırmayacağız demesine rağmen nasıl oluyor da üretici hariç aracılar böyle istediği gibi fiyatlarla oynayabiliyorlar.

Burada bir yanlışlık var, güçlü İktidarlar dünyanın hiç bir yerinde bu kadar başıboş bir piyasa bırakmaz, elleri hep haksız kazanç peşinde koşanların ensesindedir. Buna Macaristan’da şahit oldum, bir gezim sırasında Budapeşte’deki bir halk pazarına gidip durumu incelemek istemiş idim, oradaki esnafa sorduğumda bana ‘’ Devletin gücü her saniye ensemizde asla haksız kazanç peşinde koşamayız’’ demişlerdi. Peki bizde neden piyasa bu kadar başıboş bırakılıyor.

Çok köklü ve güçlü kurumlara sahip olmamıza rağmen nasıl oluyor da üretici dışındaki bütün haksız kazanç peşinde koşanlar bir türlü zapta rapta alınamıyor. İş de esas mesele burada.

Üretici feryat ediyor,‘’esas işi yapan biziz, ama ürünlerimiz para etmiyor zarar ediyoruz ‘’ diye barbar bağırıyor. Tüketici desen her geçen gün artan fiyatlar karşısında çaresiz kalmış durumda.

Madem durum bu, burada yanlış giden bir şeyler var. Ya Devlet tam Devlet baba gibi davranmıyor, haksız kazanç peşinde koşan aracıların tepesine binmiyor, ya da bu aracılar ve fırsatçılar Devletten hiç korkmuyor. Bunun başka izahı yok.

Bakın sevgili okuyucular, şimdi biraz sizleri gerilere götürerek hafızalarınızı yenilemek istiyorum, hatırlıyorum da Cumhur Başkanı Recep Tayyip Erdoğan göreve geldiği günden beri çeşitli konuşmalarında tüketicinin belini büken bu fiyat artışları ve haksız kazanç sağlayanlara karşı ciddi tedbirler alacaklarını söyleyerek gelmiş idi.

Peki ne değişti o günlerden bu günlere geldik, hiçbir şey değişmedi, üstelik son yıllarda tepeden tırnağa bütün ürünlerde astronomik fiyat artışları oldu ve hala olmaya da devam ediyor. Peki ne oldu da Cumhurbaşkanının verdiği o sözler yerine getirilmedi, neden ülkenin liderinin verdiği talimat ve  gözdağı dinlenmez oldu.

Nerede bizim o güçlü Devletimiz, nerede Cumhurbaşkanımızın verdiği göz dağı, nasıl oluyor da  üreticide 3 lira olan domates pazarda ve raflarda 30 liraya, gene üreticide 4 lira olan sivri biber 35 liraya çıkabiliyor. İş de esas iş burada, inanıyorum ki konuyla ilgili yetkililer Cumhurbaşkanına yanlış bilgiler veriyor. Yoksa büyük emekler sarf ederek ürettiği ürünlerini yok fiyata satmak zorunda kalan çiftçi, köylü bu kadar haykırır mı. İş de üretici dışında piyasayı allak bullak eden bu aracılar kontrol altına alınmadığı sürece bizler daha çok fiyat artışları ile karşı karşıya kalacağız.

Sevgili okuyucular bakın size küçük bir anımı anlatacağım, geçenlerde TBMM’ de Aydın Milletvekili Mustafa Savaş’ın odasında otururken orada Bozdoğan Belediye Başkanı Ufuk Altıntaş ile karşılaştım sohbetimiz sırasında Bozdoğan’ın, saflığı ve kalitesi ile meşhur Madran suyunun neden piyasadan çekildiğini sordum kendisine bir söyledim bin ah işittim, Başkan’’ Erdem bey, biz o suyu kaynaktan büyük masraf ve zorluklarla çıkarıyoruz, halka sunuyoruz ve  bayilere 3 liradan veriyoruz, ama şehirlerde bu suları 30 liraya satıyorlar biz zarar ediyoruz aracılar büyük kar ediyorlar ‘’ dedi.

Görüyor musunuz ? fahiş fiyat artışlarını, diğer bir değişle tüketicinin yediği kazığı. İş de Hükümet buna dur demesi lazım, bu bizim olmazsa olmaz dediğimiz suda durum bu, esasen bütün alanlarda acayip fiyat artışları devam ediyor.

Peki kim bu fahiş fiyat artışlarına bir dur diyecek, tabi ki Cumhurbaşkanlığı Hükümeti, öyle  haksız fiyat artışı yapanları yakından takip edeceğiz, mutlaka tepelerine bineceğiz demeyle olmuyor bu iş.

Devlet, Baba gibi olmalı halkını bütün haksızlıklar karşısında korumalı, yani Sosyal Devlet gibi olmalı. Cumhurbaşkanı Erdoğan bar bar bağırıyor, haksız kazanç yapanların tepesine bineceğiz diye. Ama haksız kazanç yapanlar dur durak bilmiyorlar, onlar ceplerini doldurmaya devam ediyorlar. Tabi burada hakkını yemeyelim Cumhurbaşkanının haksız kazanç sağlayanların tepesine bineceğiz diyor tabi o binecek değil, bu devletin ilgili kurumları var, demek ki onlar Cumhurbaşkanının bu talimatını iyi algılayamıyorlar.

Sevgili okuyucular, bakın size bu konuda çok çarpıcı bir konuyu daha aktarmak istiyorum. ET ve Süt ürünlerinin önüne geçilemez fiyat artışları ile ilgili olarak Et ve Süt Kurumunun muhterem Genel Müdürünün bakın bu güzel açıklamasına nasıl tepki verirsiniz bilemiyorum.

Muhterem genel Müdür diyor ki,‘’ Et ve Süt fiyatlarında spekülatif hareketler takip edilmektedir, fiyat istikrarı için gerekli araçlar kullanılacaktır. ‘’ İş de bu kadar, bu açıklamalarla fiyatlar kontrol altına alınıyor mu hayır, her geçen gün, hatta her saat bu ürünlere zam üstüne zam geliyor, peki, Muhterem Genel Müdür bu fiyat artışlarını takip ede biliyor musunuz, hayır edemiyorsunuz o nedenle, o raflar alev alev, vatandaş evine Et ve Süt ürünleri götüremiyor.

Evet sevgili okuyucular bu konuda daha çok şeyler yazmak istiyorum ama şimdilik susmak niyetindeyim. Umarım Cumhurbaşkanının bu konudaki talimatlarını, Cumhur Hükümeti yöneticileri ciddiye alırda üreticinin uğradığı mağduriyeti ve haksız kazanç sağlayanlarının Cumhurbaşkanının dediği gibi, tepesine biner.

AdminAdmin