SİYASET
Giriş Tarihi : 13-11-2021 21:16   Güncelleme : 21-11-2021 11:29

SİYASETTE ÇILGINLIK MEMLEKETİ UÇURUMA GÖTÜRÜR…

SİYASETTE ÇILGINLIK MEMLEKETİ UÇURUMA GÖTÜRÜR…

 

Mehmet Çatakçı..

Evet sevgili okurlarım.

Son aylarda Türkiye”de bir siyaset çılgınlığı yaşanıyor.

İktidar muhalefete,muhalefet iktidara acımasızca saldırıyor.

Olan bu millete oluyor.

Zamlar vatandaşı yakıp kavuruyor,ama iktidar suni gündemler oluşturarak muhalefeti bu tuzağa çekiyor.

Gündem ekonomi olması gerekirken bir prakvatör çıkarılıyor ve vatandaşın gündemi olan geçim sıkıntısı ve açlık sınırı unutuluyor.

Akaryakıta yapılan zamlar,ekmeğe gelen zam,asgari ücret ile geçinemeyen vatandaşlarımız unutuluyor,bir prakvatörün yaptığı bir olaya memleketin rotası çevriliyor,o günlerce konuşuluyor.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan Bütçe Komisyonunda 2023 yılı bütçesi görüşülüyor.

Milletvekilleri konuşurken Bakanlar ve Bürokratlar cep telefonları ile mesajlaşıyorlar.

Ciddiyet yok.

Çünkü Bakanlar ve Bürokratlar Meclise karşı sorumlu değil.

Bu sistem maalesef bunu yarattı.

Eskiden Bakanlar Meclise karşı sorumluydular.

Tarım ve Orman Bakanlığı Bütçesinde iki milletvekili Türkiye”nin çok önemli konularını dile getirdi.

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal Tarım ve Orman Bakanlığını şöyle özetledi.

Tarım bütçesinin kimin için oluşturulduğuna bakmamız gerekiyor elbette. Birinci soru şu: 2021 yılında tarım bütçesini, destekleme bütçesini 22 milyar olarak açıklamıştınız. Daha sonra Cumhurbaşkanı -24 milyar olarak- 2 milyar ilave ettiğini söyledi ama görüyoruz ki bütçeyi hangi rakam üzerinden değerlendireceğimizi biz bilmiyoruz. 22 milyar mı, 23 milyar mı, 24 milyar mı? Çünkü her biri için ayrı bir sonuç çıkacak, birincisi bu.

İkincisi, bu bütçe kimin bütçesi? Öncelikle, tarımda eğer biz kendi kendine yeterlilik ya da tarımda bir iyileşme, üretimde artış, toplumun ucuz gıdaya, yeterli gıdaya ulaşması, toplumun gıda güvencesi gibi bir ülkenin ya da bir devletin ya da bir hükümetin, temel sorumlu olan işlerini yapabilmesi için bütçe hakkının kime ait olduğunu ortaya koyması gerekiyor. Bakıyoruz, bu bütçe çiftçinin mi? Çiftçi, son bir yılda 27 milyar borçlanmış ve son on dokuz yılda 700 bin azalmış, çiftçinin borç yükü 84 kat artmış. Çiftçi, şu anda ürettiğini pazarlayacak bir alan bulamamakta, çiftçi göç etmekte, çiftçi tarlasında ne yazık ki köle konumuna düşmekte. Bütün bunlara baktığımızda bu bütçenin çiftçinin bütçesi olmadığını görüyoruz.

Neden mi? Kuraklıkla ilgili iki şey var: Bir, Türkiye'de 2021 yılında yaşanan kuraklık, gerçekten iklim değişikliğinden kaynaklanan bir kuraklık ve etkileri midir; yoksa aslında bunun etkisi kısmidir, gerçekten kuraklığın etkili olmasının temel nedeninin on dokuz yıldır AKP iktidarının sul amaya dönük yeterli yatırım yapmaması mıdır? GAP, KOP, DAP, bütün bu projelerle ilgili hiçbir yatırımı yeterli düzeyde öngörmemesidir. Neden? Çünkü bunların doğrudan geri dönüşü yok, çünkü bunların garantisi yok. Oysa bir devlet köprüye, tünele, havaalanına garanti vereceğine halkının temel gıdasına destek vermelidir ama bunların yerine sadece müteahhitleri zengin etme politikası uygulanmıştır. O zaman, birincisi, bu bütçe çiftçilerin bütçesi değil. Peki, kimin bütçesi? Bakalım, bir başka... Yine onu da devam ettirelim. Hükümet yetkilileriyle defalarca söylediniz: "İthalat ve ihracatta biz açık bir şekilde ihracatçıyız." dediniz. Çok net söylüyorum, çok net: Türkiye tarım ve hayvancılık dış ticaretinde tamamen ithalatçıdır; 122 milyar dolar ithalata karşılık, 88 milyar dolarlık ihracat vardır.”dedi.

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş Bakanlıkta yapılan usulsüz atamalardan tutun,yolsuzlukları tek tek gündeme getirerek şu önemli konulara vurgu yaptı.

Bakanın yüzüne karşı sizin bazı konuşmalarınız maalesef çiftçinin hoşuna gitmiyor dedi.

Çünkü çıkıp şu ifadeyi kullanıyorsunuz.”Çiftçiler zarar etmiyor.”

Çiftçiler katıla katıla gülüyorlar.Çünkü doğru değil,zarar ediyorlar.

Daha sonra Fahrettin Yokuş komisyonda Bakanlıkta ki usulsüzlükleri ve şaibeli yapılan işleri anlatmaya başlıyor.

Salonda ki iktidar ve muhalefet pür dikkat dinliyor.

Yokuş çok şey konuşacaktı ama süre bitince komisyon başkanına gerisini Genel Kurula saklıyorum deyince Bakanın yüzündeki o şaşkın ifade görülmeye değerdi.

İşte Türkiye gerçekleri TBMM Plan ve Bütçe komisyonunda görülmektedir.

 

VALİBEY:

Gazeteci Yazar değerli dostum Saygı Öztürk”ün kaleme aldığı ve 9.Baskısı yapılan abisi rahmetli Vali Refik Aslan Öztürk”ü anlatan kitabı büyük bir zevkle okudum.

Gerçekten Devletinin bir kuruşu için ne titizlik yapan hizmet ettiği her ile doğruluğu ve dürüstlüğü ile isim bırakmış bir şahsiyet.

Her Türk evladının okuması gereken bir kitap,örnek alınacak çok şey var.

Ruhu şad olsun.