SİYASET
Giriş Tarihi : 28-12-2021 18:48   Güncelleme : 29-12-2021 19:34

TARIM İŞLETMELERİNDE BÜYÜK ZARAR

Tarım İşletmelerinde bir yılda büyük zarar meydana geldi, bu ifade CHP’nin tarım konusunda hafiye Milletvekili olarak bilinen Ömer Fethi Gürer’e ait. ‘’ zarar 55 milyon 500 bin lira ‘’

TARIM İŞLETMELERİNDE BÜYÜK ZARAR

 

Erdem Noyan- ANKARA.

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğünde ( TİGEM ) büyük zarar olduğu ortaya çıktı, bu iddia CHP’nin hafiye Milletvekili olarak bilinen Ömer Fethi Gürer’e ait. Yıllardır Köy Köy, Kasaba Kasaba, Şehir Şehir dolaşarak tarım sorunlarını el atan CHP Niğde Milletvekili Gürer bu kez de TİGEM’de önemli bir zarar konusunu  gündeme getirdi.

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, bir hafiye gibi çalışarak TİGEM ‘de meydana gelen Büyükbaş ve Küçükbaş hayvanların ihmal nedeniyle ölümünden bir yılda 55 milyon 500 bin Türk Lirası zarar meydana geldiğini iddia etti.

Ömer Fethi Gürer, TİGEM’ de meydana gelen hayvan kayıplarından kurumun uğradığı zarar konusunda şunları söyledi: ‘’ Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü     (TİGEM )bünyesinde yetiştirilen büyükbaş ve küçükbaş hayvanların ölümlerinden ve bakımsızlıklarından dolayı, mecburen ölümlerden bir yılda kurum toplam 55 milyon 500 bin Türk Lirası zarara uğratılmıştır.’’

72 BİN BAŞ KOYUN.

CHP Niğde Milletvekili ve TBMM Tarım Komisyonu üyesi olan ve ayrıca kendisine tarım hafiyesi ismi takılan Milletvekili Ömer Fethi Gürer TİGEM ‘ de meydana gelen görev zararlarının çok büyük olduğunu, Ülkemizde hayvancılığın içinde bulunduğu bu sıkıntılı dönemde bir devlet kuruluşu olan TİGEM’deki hayvan kayıplarının çok büyük olduğunu öne sürerek şunları açıkladı:

‘’ TİGEM, son bir yıl içinde ( 2020 ) hayvan telefinden 55 milyon 500 bin Türk Lirası zarara uğratıldı. Aynı yıl içinde 2 bin 220 baş genç boğa,947 baş erkek Dana, 80 baş erkek Buzağı, 39 bin 854 baş erkek Kuzu Toklu, 7 bin 984 baş Sığır, 3 bin 457 erkek Toklu ve 72 bin 246 baş Koyun ölüm nedeniyle telef oldu. Bu kayıplardan dolayı TİGEM’in bir yılda 41.1 milyon lira zararı oldu. Meydana gelen bu kayıplar en çok, hastalık, beslenme, barınma ve yeterince yapılamayan gezinmelerden kaynaklanmıştır. Ayrıca TİGEM, hayvan kayıplarından 2019 yılında 25.8 milyon lira, 2020 yılında ise 27.5 milyon Türk Lirası, toplamda da 55 milyon 500 bin Türk Lirası zarara uğramıştır.

CHP Milletvekilinin iddiasına göre bu süre içinde en çok zarara uğrayan TİGEM İşletmeleri arasında, Anadolu, Ceylanpınar, Çukurova, Karacabey ve Malya bulunuyor.

AdminAdmin