DÜNYA
Giriş Tarihi : 16-08-2021 11:29   Güncelleme : 17-08-2021 12:29

Yüzlerce insan kaçmak için Kabil Havalimanı'na akın etti!

Taliban'ın Afganistan'ın başkenti Kabil'i ele geçirmesinin ardından muhalif kesim, havalimanına akın etti. Yüzlerce Afgan'ın, uçağa binebilmek için birbirini ezdiği görüldü. ABD güçlerinin kalabalığı dağıtmak için havaya ateş açtığı bilinirken havaalanında beş kişinin hayatını kaybettiği iddia edildi.

Yüzlerce insan kaçmak için Kabil Havalimanı'na akın etti!

ABD ile Taliban arasında Şubat 2020'de varılan barış anlaşması çerçevesinde bu yıl, uluslararası güçlerin Afganistan'dan geri çekilme süreci başladı. Anlaşma yabancı güçlere saldırılmamasını öngörürken, Taliban'ın Afgan güvenlik güçlerine yönelik eylemlerine dair bir hüküm getirmedi. Afgan hükümetiyle Doha'daki müzakereleri devam ettiren Taliban, eş zamanlı şekilde hazirandan bu yana şiddetli saldırılarla Afganistan'da birçok ilçeyi, son bir ayda da vilayet merkezlerini hızla ele geçirdi. Başkent Kabil çevresini kuşatan Taliban, kenar mahallelere girmeye başlarken hükümete yönetimi ve başkenti barışçıl şekilde devir çağrıları yaptı.

rrrrrrrrrrrrrrrrr.jpg

HAVALİMANINA AKIN ETTİLER 

Cumhurbaşkanı Eşref Gani'nin ülkeyi terk etmesi ve hükümet güçlerinin başkentten ayrılmasıyla Taliban, kenti tümüyle kontrolüne almaya başladı. Taliban'a muhalif Afganistanlılar ise ülkeden ayrılmak için Kabil’deki Hamid Karzai Havalimanı'na akın etti.

talibhan-ic.jpg

DEHŞET VERİCİ GÖRÜNTÜLER

Havalimanını dolduran yüzlerce Afgan, uçağa binebilmek için birbirini ezdi. Uçağa giden merdiveni hıncahınç dolduran ve tehlike oluşturan Afganların, kaçmak için verdiği mücadele anbean kameraya yansıdı.

taliban-ic2.jpg

"KALABALIĞI DAĞITMAK İÇİN..."

Taliban’ın Afganistan’ın başkenti Kabil’e girmesiyle şehirden ayrılmak için havalimanına yüzlerce insan gitti. ABD güçlerinin kalabalığı dağıtmak için havaya ateş açtığı bilinirken havaalanında beş kişinin hayatını kaybettiği iddia edildi. Reuters’a telefonla bağlanan ABD'li yetkili “Kalabalık kontrolden çıkmıştı. Kaosu dağıtmak için ateş açıldı” dedi. Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, pazar akşam saatlerinde "kan dökülmesini istemediğini" belirterek ülkeyi terk etmişti. Pazar günü boyunca ülkeler vatandaşlarını tahliye etmeye çalışırken Taliban güçleri şehre neredeyse hiç dirençle karşılaşmadan girdi.

taliban33.jpg

 

Kaynak: Yüzlerce insan kaçmak için Kabil Havalimanı'na akın etti! Günboyu